8 tipů pro lepší psychologii v tradingu

28.08.2022

V tomto krátkém článku si popíšeme celkem 8 užitečných tipů, díky kterým budete mít klidnější hlavu a vaše obchodování tak bude založeno na racionálních rozhodnutích. 

Profesionální trader by měl...

1. Nebýt chamtivý
To znamená soustředit se na reálné výsledky, které činí pár procent (někdy více) měsíčně a vybírat si z pozic část zisků v průběhu vývoje (nespoléhat na to, že pozice dojde do finálního targetu).

2. Obchodovat bez emocí
Respektive vnímat ztráty jako potřebné výdaje k dosažení příjmů a nevnímat to jako formu peněz, ale pouhých čísel. I zde platí poučení, že by se mělo obchodovat s penězi, o které jste ochotni přijít a které neovlivní váš běžný život.

3. Netrávit celé dny za grafem
Dopřát si tedy čas i sám/a pro sebe, pro rodinu, sport a další užitečné aktivity. Život není jen o vydělávání peněz.

4. Mít více zdrojů příjmu
Nespoléhat se pouze na příjem z tradingu, ale snažit se vytvořit si nekonečný tok peněz ze svých aktiv, zaměstání či podnikání. Pokud se vám zrovna jeden měsíc nebude dařit, svůj "lifestyle" finančně pokryjete z jiných zdrojů a nemusíte obchodovat z nutnosti.

5. Neporovnávat se s ostaními
Soustředit se na svůj vlastní růst a netrápit se tím, že někdo udělal zhodnocení 10 % a vy jen 2 %. Pořád je to zisk, který se akumuluje s časem k vašemu kapitálu. A pokud jste ve ztrátě? To vůbec nevadí, je to náročná profese které musíte věnovat čas, takže se nevzdávat a makat.

6. Dávat své pozici dostatečný prostor
Zejména svému stop loss příkazu. Příliš úzké stop lossy jsou terčem velkých institucí, které dokážou manipulovat cenou a vykopnout retail z trhu. Netvrdíme, že by měl být stop loss obrovský, ale dbejte na dostatečný prostor tak, aby se měl trh čas nadechnout.

7. Neobchodovat při špatném období
Pokud se vám něco v životě kazí, ať už je to práce, zdraví nebo cokoliv jiného, opusťte trhy dokud se to nevyřeší. Obchodování je založeno zejména na čisté a pozitivní mysli a pokud je ovlivňována něčím negativním, nevrhá to dobré světlo na váš trading. 

8. Občas na grafy zapomenout
Finanční burza je agresivní prostředí, kde denně sledujete různá čísla a můžete dojít také do fáze vyhoření, kdy vás trading přestane bavit. Prevencí je si jednou za čas dát pauzu, věnovat se jiným aktivitám (třeba se odměnit za úspěšné čtvrtletí nějakou dovolenou) a zapomenout na pár dní či týdnů na grafy. Člověk se pak na trhy vrátí silnější a s vyčištěnou hlavou.


Tak tohle bylo našich osm tipů na vylepšení psychologické stránky v tradingu. Věříme, že pokud je začnete aplikovat, bude vaše hlava postupně vnímat trhy trochu jinak a to v pozitivním duchu. Doufáme, že se vám tento článek líbil a předal vám užitečné informace.