Co jsou to tržní korelace?

21.11.2022

V životě existuje několik věcí, které jsou společně propojené a činnost jedné automaticky spustí reakci té druhé. Podobným způsobem fungují i určitá aktiva na trzích, které vzájemně tzv. korelují. Co jsou to korelace a které jsou ty nejdůležitější?

Tržní korelace

Jedná se o vzájemnou propojenost různých aktiv, kdy reakce jedné strany automaticky způsobí i reakci na té straně druhé. Korelace rozlišujeme na pozitivní a negativní. 

Pozitivní korelace - aktivum A posílí, pak posílí také aktivum B

Negativní korelace - aktivum A posílí, ale aktivum B oslabí (a naopak)

Nejznámějším tržním příkladem je negativní korelace mezi zlatem a americkým dolarem (XAUUSD). Velmi často dochází k jevům, že jakmile americký dolar oslabí, tak má zlato tendenci růst a naopak. Tato korelace je způsobena dávným napojením amerického dolaru na zlato v rámci zlatého standardu (viz tento článek). 

Nyní, když již víme, co jsou to vlastně ty korelace se můžeme vrhnout na ty nejdůležitější, které by měl každý obchodník a investor znát.

AKCIE a DLUHOPISY

Na trzích hodně rozhoduje také sentiment, tedy nálada investorů. Pokud akciové trhy padají, pak se velká část kapitálu přesouvá do méně rizikových aktiv, tím můžou být právě vládní dluhopisy. Tuto skutečnost si můžete sami ověřit pohledem na akciový index S&P 500 a desetileté vládní dluhopisy US10Y. Bavíme se nyní o příkladu negativní korelace.

AMERICKÝ DOLAR a OSTATNÍ PŘEDNÍ MĚNY

Velmi silnou negativní korelaci má rovněž dolar vůči koši předních světových měn, mezi které patří například JPY, EUR, GBP a další známě měny. Tento vývoj sleduje index DXY, na kterém si lze všimnout, že dolar vůči ostatním měnám za poslední rok silně posílil, především díky agresivnímu zvyšování úrokových sazeb ze strany centrální banky.

KANADSKÝ DOLAR a ROPA

Jako další příklad zde máme pozitivní korelaci mezi kanadským dolarem a cenou ropy. Pozitivním proto, jelikož velká část kanadské ekonomiky závisí právě na ropě, kterou exportuje převážně do USA. Kanada má druhé (někdy se uvádí třetí) největší zásoby ropy na světě, na prvním místě je Saudská Arábie. To způsobuje, že jakmile cena ropy roste, zvyšuje se také hodnota kanadského dolaru.

BITCOIN a ALTCOINY

V poslední době vyplývá na porvch také tato snadno ověřená pozitivní korelace mezi Bitcoinem a ostatními menšími kryptocoiny. Bitcoin je považován za "otce" všech ostatních kryptoměn, a proto je nálada na trhu ovlivněna také jeho dominancí. V případě, že cena Bitcoinu dlouhodobě stoupá, pak panuje pozitivní bullish nálada a i ceny většiny ostatních aktiv rostou a naopak tomu je zase v bear marketě, který si zažíváme právě teď (článek sepsán 21. 11. 2022). Vše vyplývá z pozitivní nálady investorů, kteří vidí, že cena roste.