Jak obchodovat podle fibonacciho retracementu?

24.01.2023

Na forexovém, kryptoměnovém i akciovém trhu existuje nespočet technik či metod, pomocí kterých můžeme činit naše vstupní rozhodnutí. Důležitým bodem, který může vést ke vstupu je souhra několika konfluencí, tedy potvrzujících signálů. V tomto článku si představíme jeden z důležitých signálů, který vám může přinést krásný ziskový obchod.

Fibonacciho retracement

Jedná se o technický nástroj, který má své značné využití na finančních trzích pro krátkodobé, ale i dlouhodobé spekulace. Autorem je známý italský matematik Leonardo Pisano Fibonacci, který žil na přelomu 12. a 13. století. Proslavil se právě svou řadou posloupnosti, které nazýváme jako Fibonacciho retracement. Na trzích slouží k identifikaci možných supportů či rezistencí, od kterých by se cena mohla odrážet.

Nebudeme se zbytečně zabývat teorií a pochopením toho, jak daná čísla vznikla, pojďme si je rovnou vypsat:

100 % (1,00)
78,60 % (0,786)
61.80 % (0,618)
50 % (0,50)
38,20 % (0,382)
0 % (0,00)
- 27 % (-0,270)
- 61,80 0 (-0,618)


Je to tedy určitá posloupnost, která na sebe vzájemně navazuje. Tyto úrovně se nám pak na grafu automaticky vykreslují formou linií podle toho, jak nástroj natáhneme. 

Aplikovatelnost v grafu

Fibonacciho úrovně jsou vhodné zejména v trendujícím prostředí. Dnes by měly mít všechny obchodní platformy k dispozici tento nástroj, mnohdy však se zbytečně moc detailním vyobrazením, doporučuju tedy čísla zúžit na výše uvedené. Fibonacciho retracement vždy taháme od posledního utvořeného low po nově vzniklé high nebo od posledního high po nově vzniklé low (v závislosti na tom, zda se nacházíme v up trendu nebo down trendu).

Na ukázce níže vidíme up trend, tudíž taháme fibo od posledního low, po nově vytvořené high. Vidíme, že se nám trh zastavil o 50 %, což je zároveň oblast předchozího high - to může být dobrým signálem pro vstup do nákupní pozice.


Chvíli to trvalo, ale trh se nakonec dostal na předpokládanou úroveň výběru profitu. K tomu se dá vždy využít - 27% úroveň. Úplně stejnou logiku má aplikovatelnost tohoto nástroje při klesajicím trendu, tentokrát však fibo netáháme od low po high, nýbrž od high po low (100% bude nahoře a 0 % dole).

Aplikovatelnost pro trendující prostředí: ANO
Aplikovatelnost pro trh v konsolidaci: NE

S fibonacciho retracementem se dá kombinovat několik různých strategií a metod, kterými se detailně zabýváme v našem technickém kurzu.