Jak obchodovat při letním období?

21.06.2023

Letní období na finančních trzích je často charakterizováno jako období slabších pohybů a celkově snížené aktivity. Tradeři a investoři využívají letní měsíce k odpočinku, dovoleným a rekreaci. V tomto článku se zaměříme na to, proč v létě není nejlepší nápad obchodovat každý den a jak celkově k trhům přistupovat.

Během letních měsíců lze pozorovat tendenci k menším pohybům na finančních trzích. Jedním z hlavních důvodů je snížená účast institucionálních investorů, kteří mají tendenci si v letních měsících dávat pauzu a snižovat tak svou aktivitu na trzích. Zároveň i mnoho retailových traderů a investorů využívá krásného letního počasí k odpočinku, případně cestování či seberozvoji.

S nižším počtem účastníků v letních měsících dochází k poklesu likvidity na finančních trzích. To znamená, že je k dispozici menší objem obchodů a potenciální pohyby mohou být méně výrazné. S nižší likviditou také často souvisí snížená volatilita, což znamená, že ceny aktiv se mohou pohybovat v užším rozmezí.

Letní období na finančních trzích tedy může mít vliv na obchodní strategie a očekávání investorů. Méně aktivní trh může ovlivnit například možnosti obchodování v trendech, kdy se trhy spíše pohybují do strany a velká část strategií ztrací svou úspěšnost. Není tedy potřeba se každý den hnát za obchody a spíše se zaměřit na jiné aktivity.

Jak přistupovat k trhům v létě?

Jak jsme si již řekli, v létě je ten trading zkrátka trochu slabší a je to naprosto v pořádku, člověk si přece musí občas odpočinout. Netvrdím, že se máte obchodování vzdát až do konce léta, spíše jej časově omezte. Pokud jste například byli zvyklí vzít 1-3 obchody denně, tak se zaměřte nyní pouze na jeden a stop. Nesnažte se za každou cenu najít vstup, pokud vám ho zkrátka trh nenabídne, tak se jděte věnovat jiným činnostem. Toto krásné letní počasí může být skvělé na rozvoj vaší vlastní osobnosti. Vemte si knihu, nebo například tablet s nějakým studijním materiálem a jděte se projít do přírody. Pusťe si podcast někde v lese a načerpejte novou energii, inspirujte se, buďte kreativní!

Letní období se dá také skvěle využít na zhodnocení vašich dosavadních obchodních výsledků. Můžete se více zaměřit na backtesting a zkoušet různé strategie na grafech z minulosti. No a samozřejmě nezapomínejte také na zábavu, řekl bych že letní období je k určité malinké prokrastinaci ideální období, nepropadněte však lenosti! Doporučuju udržovat určitý balanc, tedy stále mít produktivní návyky - číst, studovat, obchodovat, pracovat, cvičit, rozvíjet se a zároveň si také užít hezkého počasí s přáteli, dělá to hodně na psychiku a budete se cítit uvolněne. 

KnowTrade trading komunita

Nedávno jsem na discordu spustil privátní komunitu traderů, kde si všichni vzájemně pomáhají a inspirují se na cestě za svým cílem. I na můj vlastní obchodní systém doléhá aktuální letní období a proto jsem se rozhodl členy komunity více vzdělávat, než jen zasílat analýzy. Můžeš se k nám kdykoliv přidat a mít tak každý den k dispozici hodnotný obsah, který tě v tradingu posune na úplně jiný level. Cena měsíčního předplatného je pouze 15 €.

Více informací o komunitě nalezneš na mém instagramu ve výběru "DISCORD"

Závěrem tedy zopakuju, že v létě byste se neměli tolik soustředit na samotný trading jako spíš vlastní seberozvoj, případně právě zlepšování se v tradingu, ale nikoliv na úkor nuceného zisku. Volatilita i likvidita je snížená, je tedy potřeba se přizpůsobit a i kdybyste měli vzít jen 1 obchod týdně, tak je to naprosto v pořádku. Krásné léto vám všem!