Jak se zachovat při nečekané sérii ztrát?

14.12.2022

V předchozím článku jsme se zaměřili na čtyři nejčastější chyby, kterých se dopouští velká část obchodníků, a které vedou ještě k prohloubení finální ztráty. V tomto článku se naopak zaměříme na opak, tedy jak se při takových situacích správně zachovat.

1. Nenech emoce řídit tvůj systém

Emoční vypětí v této chvíli určitě zažijete, zvlášť začátečníci, nicméně neměli byste v takové situaci hned vstupovat do dalších pozic. Jde o to, že je vaše rozhodování ovlivněno faktorem, který by tam neměl být. Pokud se objeví více ztrát za sebou a vy zažíváte silnou frustraci, dejte si pauzu, jinak si svou ztrátu ještě více prohloubíte.

2. Ztráta jako chyba

Občas se stane, že i ti nejprofesionálnější tradeři udělají chybu, jsme přeci jen lidi. K tomu, abyste zjistili, zda jste se dopustili chyby či nikoliv slouží backtesting. Minimálně 1x za měsíc si zpětně projděte všechny situace (i ty ziskové) a snažte se najít příčiny vašich ztrátových obchodů. Z každé chyby se přeci můžeme něco naučit a je rozhodně lepší chybovat a něco si z toho odnést, než chybovat a trucovat.

3. Dopřej si odpočinek

Pokud série ztrát přetrvává, tak si dejte prostě pauzu. Nejlepší je se nějakou dobu věnovat jiným věcem, sportovat, více studovat a podobně. Zkrátka vypusťte grafy na nějakou dobu z hlavy, vrátíte se potom zrelaxovanější a silnější.

4. Drž se svého plánu

Ať už si tu pauzu dáte nebo ne, držte se dál svého obchodního plánu. Je možné, že příčina ztrátových pozic byla jinde. Tím jinde myslím buď přímo vás (psychika) a nebo tržní situace, která zkrátka zrovna nevyhovovala dané strategii. V každém případě pokračujte ve svém systému, který máte vytvořený. Pokud bude období dál přetrvávat, je vhodné se začít rozhlížet po jiné strategii (ale prozatím jí pouze zkoušet na demo účtu, ne na reálném).

5. Opusť reálný účet

Pokud se ti i přes to všechno nedaří, je nejvyšší čas přejít zpět na demo účet a zkoušet tam přijít na příčinu těchto ztrát s virtuálními penězi. Nezapomínejte však, že zůstat na demo účtu po delší dobu snižuje psychologickou odolnost vůči ztrátám, protože obchodujete s virtuálními penězi, nikoliv z reálnými.

Závěr

Za vším stojí hlavně naše chování. Pokud si nepřipustíte, že je chyba ve vás, pak budete neustále obviňovat trh a profesionálním obchodníkem se nikdy nestanete. Občas skutečně může za nepříznivé situace trh, ale možná tak v třetinovém množství, zbytek je v nás všech. Přistupuj k tradingu zodpovědně, je to tvrdá disciplína, která vyžaduje úsilí.