Jak zlepšit psychologickou stránku v tradingu

15.07.2022

Psychologie v tradingu hraje opravdu velkou roli a rozhoduje o tom, zda se z vás stane úspěšný či neúspěšný obchodník. Nebýt psychologie, nebyly by tržní pohyby. Existuje několik způsobů, jak svou mysl vytrénovat a udržovat neustále v kondici tak, abychom si pomohli v dosahování konzistentních výsledků na trzích.

Obchodování na finančních trzích vyžaduje nemalou dávku pozitivní mysli. Co tím přesně myslíme? Je potřeba činit rozumná rozhodnutí. Těch se špatně dosahuje v případě, kdy náš život ovlivňuje něco negativního (ať už to jsou myšlenky, nebo jiné věci). Základem je tedy zbavit se těchto negativních věcí, což může být mnohdy velmi obtížné. V takových situacích se doporučuje dát si od tradingu pauzu a vrátit se až v momentě, kdy budou dané problémy vyřešeny. Pojďme se tedy nyní podívat, jak samotná psychologie ovlivňuje vývoj na trzích.

Jak psychologie ovlivňuje tržní vývoj?

Čistá mysl obchodníka je ten nejsilnější nástroj v tradingu. Můžete mít skutečně všechny možné znalosti z trhů, ale bez čisté, klidné, vyrovnané a pozitivní mysli dlouhodobě na trzích nebudete profitabilní. Jen si uvědomte, co primárně hýbe trhem. Jsou to formace nebo zóny? Ne, samotné formace vám cenou nepohnou, jsou to obchodníci, kteří cenou pohnou na základě utvoření této formace. Ani cena kryptoměny se sama od sebe nepohne. Vše okolo nás souvisí s velmi jednoduchým principem nabídky a poptávky. Pokud není nabídka, nemůže se uskutečnit poptávka a naopak. Cílem každého odvětví je tedy mít dostatečnou nabídku tak, aby byla pokryta poptávka. Stejný princip je i na finančních trzích. Pokud budou mít lidé zájem nakupovat bitcoin, akcie googlu nebo americký dolar, jejich cena poroste na základě zvyšující se poptávky. Jsme to tedy my (obchodníci), kdo dokážeme hýbat s cenami jednotlivých aktiv. Na základě našich rozhodnutí dochází k tržním pohybům.

Tipy na zlepšení obchodnické mysli

Nikdo nemůže být dokonalý a samozřejmě ani my nejsme ověření psychologové, kteří by vám měli uvádět přesné návody jak se zbavit stresu a žít poklidný život. Z vlastní zkušenosti však již víme, co nám osobně velmi pomáhá udržovat svou mysl klidnou, vyrovnanou a pozitivní tak, abychom na trzích obchodovali s čistou hlavou a vyhli se tak zbytečným chybám. Níže uvádíme seznam pěti aktivit, které zajisté dokážou pomoci i vám.

1. Pravidelné studium
- četba, sledování náučných videí či poslouchání podcastů nám zaručí efektivnější fungování našeho mozku a navíc se tím dozvíte nové důležité informace)

2. Cvičení/sport
- na naší psychologii silně působí také to, jak se cítíme po fyzické stránce. Pokud budete pravidelně cvičit, nejen že se budete mentálně cítit skvěle, ale také budete skvěle vypadat.

3. Odpočinek/relaxace
- velmi důležitý bod v období, kdy zažíváte na trzích pravidelné ztráty. Zapomeňte na chvíli na grafy a vypusťte z hlavy váš obchodní účet. Vraťte se až ve chvíli, kdy vám obchodování skutečně začne chybět.

4. Vyvážená strava
- tímto nemyslíme dietu, ale konzumovat skutečně kvalitní zdroje makroživin (místo big macu si dej raději kvalitní burger v restauraci)

5. Čas sám/a pro sebe
- Občas určitě neuškodí věnovat se sám/sama sobě. Udělej si den, kdy budeš sám a ideálně zapomeň i na sociální sítě