Nejobchodovanější měnové páry současnosti

17.11.2022

Na forexu se setkáváme s obrovským množstvím měnových párů, které jsou denně proobchodovány v miliardových objemech. I přesto je však obrovská většina z nich využivána v minimálním množstvím. V tomto článku se podíváme na tři nejvíce obchodované měnové páry součastnosti.

Americký dolar

Hned na úvod si pojďme s klidným svědomím říct, že americký dolar představuje až 90 % zobchodovaných transakcí na měnových trzích. To znamená, že 9 z 10 obchodů tvoří vždy pár s USD. Tím může být například AUDUSD, EURUSD, GBPUSD, USDCAD a další. Tím jedním a zároveň nejčastějším, který neobsahuje americký dolar může být buď GBPJPY nebo EURJPY. Nyní, když víme četnost amerického dolaru v jednotlivých transakcích, si pojďme rozepsat tři nejobchodovanější měnové páry.

EURUSD

Tím nejvíce obchodovaným měnovým párem je EURUSD. Podle dat představuje až čtvrtinu všech provedených transakcí na devizovém trhu. Je to zejména z toho důvodu, že se jedná o nejznámější a nejvyužívanější měny na světě. Americkým dolarem jsme schopni zaplatit téměř všude, přičemž eurem se zase platí téměř po celé Evropě. Z toho důvodu se většina obchodníků zaměřuje na tento pár, čímž zde vzniká velmi velká likvidita (protistrana). Díky velkému počtu transakcí se zde i razantně snižuje spread (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou). Díky tomu, že je tento pár nejobchodovanější jej doprovází také nejvíce manipulací.

USDJPY

Jako druhý nejčastěji obchodovaný měnový pár se uvádí USDJPY, nebo-li dolar vůči japonskému yenu. V poslední době zaznamenává JPY silný pokles z důvodu jiné měnové politiky v Japonsku. Centrální banka v Japonsku má historicky nejnižší úrokovou sazbu, což nijak nepřispívá na atraktivitě dané měny a umožňuje lidem si levně půjčovat peníze. Tyto nízké sazby posilují ekonomiku, škodí však měně, a proto se USDJPY poslední dobou velmi aktivně obchoduje, jelikož je tam zaznamenán silný up trend. Spready jsou zde rovněž malé.

GBPUSD

Posledním měnovým párem, který patří do top tří nejobchodovanějších, je GBPUSD, respektive libra vůči americkému dolaru. Pár let zpátky, kdy byla Velká Británie ještě členem Evropské unie měla libra velmi silnou pozitivní korelaci s eurem, jelikož zde byly silné obchodní vazby. Po brexitu se korelace snížila, i přesto však lze sledovat podobný vývoj. Libra je všeobecně velmi volatilní měna a nedoporučuje se s ní obchodovat zejména nováčkům.

Závěr

Tohle byly tři nejčastěji obchodované měny v současné době. Velmi často obchodovanými měnovými páry jsou také například USDCAD, EURJPY, GBPJPY a podobně, ovšem díky zastoupení amerického dolaru jsou to právě výše zmíněné tři páry, které tvoří většinu transakcí na devizovém trhu. 

Všechny uvedené páry jsou rovněž častěji manipulovány, než tomu bývá u těch méně populárních. Je to z jednoduchého důvodu, jelikož zde se tvoří nejvíce likvidity formou stop loss příkazů od retailových obchodníků, jejichž pozice mohou z trhu vykopnout "velcí hráči" a otočit tak následně vývoj ve svůj prospěch, aby vydělali co nejvíce peněz. Nováčkům tedy nedoporučujeme držet se hned těchto párů, začněte na méně volatilních.