Trading je hazard, aneb nejrozšířenější mýtus

16.08.2022

Určitě jste se již setkali s názory, které vám byly podstrkovány a na základě kterých jste uvažovali, že to ani nezkusíte a raději si budete hledat jiný zdroj příjmu. Jedním z takových mýtů je právě označení tradingu za hazard. V tomto článku bychom vám rádi ukázali důvod, proč obchodování hazardem není.

"Nedělej to, je to strašný hazard, příjdeš tam o všechny peníze, zkoušel jsem to."

Tak tohle je zřejmě ta nejrozšířenější pomluva, která je uvrhována na krátkodobé obchodování. Většinou jí šíří právě ti, kteří se pokusili obchodovat a nevěnovali absolutně žádný čas tomu, aby si nastudovali, jak se trhy vyvíjí, co ovlivňuje jejich vývoj, zkrátka neměli žádné vzdělání ani informace. Pak se strašně diví, že cena z ničeho nic otočí proti nim, přitom pro každý cenový vývoj je nějaké odůvodnění

Nyní bychom tento mýtus rádi vyvrátili. Trading sám o sobě skutečně může vzdáleně připomínat jakousi formu hazardu, ovšem pojďme si ukázat zásadní rozdíl. Pokud příjdete do kasína a rozhodnete si trochu zahazardovat, pak například sednete k ruletě a vsadíte své peníze na určitou barvu. Ano, tohle je skutečně hazard, protože šance, že trefíte právě tu vaši (řekněme černou) je 50 na 50. Moment, není to 50% šance, protože ruleta má krom červené a černé barvy ještě jedno pole, a to zelené, které vlastně způsobuje dlouhodobou profitabilitu kasín. Vaše šance tedy není 50 %, nýbrž 48,65 %, a tím se již dostáváte do nevýhody.

Trading je v podstatě to samé, ovšem je zde jednou velké ALE. Pokud příjdete na burzu a bez váhání stisknete nákupní objednávku, pak je vaše šance na úspěšný obchod skutečně 50 na 50, jelikož je logické, že cena se bude buď vyvíjet nahoru a nebo dolů. Tohle je tedy hazardní trading. Pokud se však naučíte analyzovat trhy jak z technického, tak z fundamentálního hlediska, vaše šance na úspěšný obchod se s každým signálem zvyšuje. To, co z tradingu dělá férový byznys nebo hazardní hru, jsou vaše vědomosti. Neexistují přímo dané procenta, jakou máte pravděpodobnost úspěšného obchodu, ale čím víc signálu zkrátka najdete, tím je pravděpodobnost na vaší straně.

Závěr

V tomto krátkém článku jsme si uvedli hlavní rozdíl mezi hazardem a profesionálním tradingem. Jak vidíte, opět je to hlavně o přístupu a vědomostech. Na burze se totiž bez znalostí jak trhy fungují neobejdete a právě proto jsme tu my, abychom vám v tom pomohli. Děkujeme za přečtení a budeme rádi, když se rozhodnete začít s námi studovat a naučit se tak profitabilně obchodovat. Kurzy jsou dostupné na tomto odkazu.