Nejvýdělečnější strategie - mýtus nebo pravda?

26.03.2023

Určitě jste se již setkali s tvrzením, že někdo převelice vychvaloval svou strategii, že mu vydělává několik desítek procent měsíčně a že je naprosto bezchybná. Je možné, že taková strategie skutečně existuje nebo jsou to jen manipulativní řeči, abyste si zakoupili vzdělání od toho daného obchodníka? Dozvíte se v tomto stručném článku.

Neexistuje nic jako nejlepší strategie

Hned na začátek si pojďme dát ruku na srdce a přiznat si, že neexistuje nic jako nejvýdělečnější, nebo nejúspěšnějsí strategie na finančních trzích. Můžeme do místnosti posadit 10 traderů s naprosto odlišnými strategiemi a všichni mohou být ziskoví. Strategie a celkový systém totiž nevychází jen z grafu, ale také z přístupu, který má samotný trader.

Mnoho začínajících traderů se domnívá, že jím postačí naučit se jednu metodu (například obchodování průrazů důležitých levelů) a tento vzorec opakovat pořád dokola a budou dlouhodobě profitabilní. Kdyby to bylo takto jednoduché, byl by každý milionář. Na druhou stranu i pokud se naučíte veškeré metody analýzy trhu, tak ani to vám nemusí stačit k dlouhodobé úspěšnosti. V čem tedy spočívá ten úspěch, kterého lze v rámci tradingu dosáhnout? Jde o kombinaci správných informací a vašeho přístupu.

Správné vědomosti a přístup = vstupenka k úspěchu!

Ano, pokud se skutečně naučíte chápat trhy a budete mít profesionální přístup, pak budete patřit mezi ty úspěšné tradery. Nemusíte pak používat všechny metody, které se naučíte. Důležité bude naučit se jeden systém, ke kterému budete mít vytvořen obchodní plán a naučíte se řídit své pozice. Postup tvorby vlastní strategie by tedy měl být následující.

1. Naučte se co nejvíce věcí ohledně toho, jak se trhy vyvíjí a jak je analyzovat
2. Několik měsíců zkoušejte různé metody a vyfiltrujte ty, které vám nevyhovují
3. Jakmile najdete to, co vám skutečně vyhovuje, tak si podle toho vytvořte svůj trading plán
4. Vytvořený plán si nejlépe vytiskněte a nějakou dobu jej dodržujte za každou cenu!
5. Vaše hlava si s vámi bude hrát, je proto důležité naučit se příjmout riziko a řídit pozice
6. Pokud se váš systém ukáže dlouhodobě neprofitabilní, tak začněte znovu bodem číslo 2.
7. Jakmile budete dlouhodobě profitabilní (alespoň v rámci čtvrtletí až půl roku), tak se této strategie držte a jen se zdokonalujte

Důležitý tip od KnowTrade:
Umění řízení pozic je velmi důležitá schopnost, kterou se budete muset naučit. Obyčejný vstup, při kterém navolíte stop loss a take profit, přičemž následně jen čekáte, zda bude zasažen zisk nebo ztráta je neefektivní a spíš bych to dokázal přirovnat k hazardu. Řízením pozic mám na mysli postupné vybírání zisku, přesouvání stop lossu na vstupní cenu a do zisku, nebo i předčasné vystoupení z pozice ve ztrátě.

Řízení pozic aplikuju každý den v mé VIP skupině, do které se můžeš přidat i ty! Za pouhých 490 Kč (měsíc) získáš přístup k mým analýzám, fundamentálním přehledům, informovanosti ohledně různých událostí a dat z ekonomiky a hlavně se naučíš řídit své pozice! Není to žádná signálová skupina, získáš tím velkou hodnotu. Vlastníci mého technického kurzu mají pro přístup do skupiny slevu.

V případě zájmu mě kontaktuj do zpráv na instagramu