Obchodní strategie v tradingu

02.06.2022

Možná jste již o tomto pojmu slyšeli. Obchodní strategie je něco, co vás odliší od ostatních traderů ve váš prospěch. V tomto článku se dozvíte proč je důležité ji mít, jak probíhá její tvorba, co vše musí zahrnovat a jak si udržet její účinnost.

Co je to obchodní strategie?

Obchodní strategie odráží váš přístup na trhu. Jedná se o systém, podle kterého obchodník vstupuje do pozic na trhu. Začínající obchodníci často dělají chybu právě v tom, že se buď soustředí na okopírování cizího přístupu, nebo tento proces rovnou přeskakují a obchodují podle různých metod, čímž se bezhlavě vrhají do každé "příležitosti" na trhu. S dobrou obchodní strategií se zvyšuje pravděpodobnost úspěšného obchodování, jelikož se řídíte stanovenými pravidly. Tvorba obchodní strategie si zákládá na preciznosti výběru různých metod, podle kterých budete obchodovat. Je proto důležité věnovat tomu určitý čas, jelikož se nejedná o záležitost jednoho dne. Důležité je zkoušet, aplikovat, zkouše a aplikovat.

Jak postupovat při výběru strategie?

1. Jako první je potřeba si definovat preferovaná aktiva, skrze které budete obchodovat. Preferujete měnové páry? Nebo například akcie? Zaměřte se na jedno a buďte v tom nejlepší.

2. Nyní potřebujete znát svůj investiční (obchodní) horizont. Chcete se tradingu věnovat každý den? V tom případě budete sledovat zejména hodinové a minutové grafy. Pokud nemáte dostatek času a chcete se na burzu podívat jen párkrát do týdne, pak pro vás bude ideální zaměřit se na swing trading, který sebou nese držení pozic i v rámci několika dnů či týdnů. Určení horizontu je velmi důležité, zvlášť při analýze daných párů, jelikož pokud se budete zaměřovat na swing trading, pak vás absolutně nemusí zajímat data, která mají na trhy jen jednorázový dopad (například stav zásob komerční ropy - fundament se aktualizuje každý týden). Naopak se budete zaměřovat spíše na kvartální (čtvrtletní) data, například o HDP. Základem tohoto bodu, je tedy eliminovat nepotřebné ukazatele.

3. Následuje výběr prvků z technické analýzy. Chcete-li být obchodník, který sleduje trend a vstupovat jak se říká "do rozjetého vlaku", pak vás nemusí zajímat reverzní patterny a můžete je kompletně vyřadit ze svého zaměření. Jednodnuše si stanovíte, že v případě utoření reverzního patternu dáte ruce od trhů pryč a počkáte si na vývoj. Nezpomínejte, že reverzní patterny nutně nemusí znamenat otočení trhu a při průrazu formace směrem v původním vývoji je to pro vás dobrá zpráva.

4. Dalším důležitým krokem, je vytvoření obchodního plánu, podle vaší strategie. Dole pak naleznete odkaz na druhý článek, který se právě této tématice věnuje.

Backtest - zbytečnost nebo efektivní zdokonalování?

Každý profesionální obchodník si vede svůj vlastní deník, do kterého zapisuje veškeré své vstupy a výstupy, které za dané období vykonal. Tyto obchody pak zpětně testuje a dívá se, kde udělal chybu, co mohl udělat jinak a co bylo naopak v plném souladu s obchodní strategií. Pokud jste vstoupili přesně podle vaší strategie a obchod i přesto skončil v mínusu, nemusí to nutně znamenat, že jste udělali chybu. Právě to vám odhalí zpětný pohled, kdy si celou situaci zkusíte projít znovu. Jestliže nenajdete žádné signály, které by naznačovaly, že váš vstup byl chybný, pak je to naprosto v pořádku. Backtesting je velmi účinný jak při zkoušení nové strategie, tak při ověřování té stávající.


Závěr

V tomto článku jsme si řekli základní informace ohledně tvorby obchodní strategie. Těch metod, jak jí sestrojit je několik a neexistuje přímý návod na to, co by měla obsahovat a co naopak ne. Každému obchodníkovi může vyhovovat něco jiného a právě proto byste měli věnovat pozornost tvorbě vlastní obchodní strategii. Nejlépe se vychází z běžné price action, což je strategie, která sleduje přímý vývoj na grafu. V podstatě i my se zaměřujeme primárně na obchodování skrze price action trading. Je to široce rozsáhlý pojem a čím víc se toho naučíte, tím víc možností se vám pak nabídne při tvorbě vlastní strategie. 

V jednom z následujících článků se budeme věnovat tvorbě obchodního plánu.


TIP: KnowTrade trading kurz byl sepsán s precizností a založen na ověřených zkušenostech. Je to komplexní materiál, díky kterého pochopíte proč a jak se trhy vyvíjí a samozřejmě jak je analyzovat. Pomocí kurzu si můžete jednoduše vytvořit vlastní obchodní strategii. Součástí je i důkladná interpretace mé vlastní strategie, dle které obchoduji již druhým rokem.

Více informací o kurzu ZDE