Rozdíly mezi obchodováním a investováním
Nakoupili jste libovolnou akcii či kryptoměnu a jejich cena během pár hodin vystřelila do převratných výšin. Pokud se nyní rozhodnete prodat, jste investor, nebo obchodník? Jaké jsou mezi nimi ty základní rozdíly a má nějaký význam toto rozlišení? Dozvíte se v dnešním článku.
Investování
Za investování považujeme vložení peněžních prostředků do určitého aktiva, od kterého čekáme zhodnocení vložené částky v převážně dlouhodobém časovém horizontu.
Obchodování (trading)
Za trading považujeme krátkodobé nakupování či prodávání aktiv s cílem zhodnotit (resp. vydělat) peníze v krátkodobém časovém horizontu a na pravidelné bázi.
Tři hlavní rozdíly
Základní rozdíl mezi obchodováním a investováním je tedy časový horizont. Pokud jste se již setkali s pojmem spekulace, tak právě zde můžeme zařadit trading. Obchodování je vlastně krátkodobé spekulování s cílem vydělávat peníze. Nemusíme obchodovat nutně jen měnové páry či akcie. V dnešní době se nabízí již několik možností, kde můžeme zařadit například obchodování s kryptem, komoditami, drahými kovy, nebo i mimo burzu obchodování s nemovitostmi nebo dokonce s alkoholem. Jednoduše cokoliv, co provádíme v krátkodobém časovém horizontu (řekněmě hodiny, dny či týdny) jsou spekulace a řadí se tak do obchodování. Tímto se trading razantně liší od investic, jelikož investice jsou zaměřeny hlavně na zhodnocení prostředků z dlouhodobého hlediska. Na příkladu investičního bytu tedy nakupujeme nemovitost s očekáváním, že nám bude buď generovat pravidelný měsíční příjem z nájmu, případně poskytne v budoucnu zisk při prodeji. Pokud bychom však tento prodej realizovali v krátkodobém období, pak se jedná z morálního hlediska o spekulaci, nikoliv investici.
Dalším rozdílem jsou samozřejmě reálné zisky, které dokážou být odlišné pro tyto dva pojmy. Typicky uváděným ročním zhodnocením na akciovém trhu je rozpětí 7-10 % p.a. Takovou výkonnost má za standardních podmínek burzovně obchodovaný index S&P 500. Nutno zmínit, že takového zhodnocení můžete v tradingu dosáhnout již za měsíc, někdy i týden. Ovšem pozor, nenechte se vtáhnout chamtivostí. Například naše průměrné měsíční zhodnocení se pohybuje okolo 5 % za měsíc. Je však důležité zdůraznit, že občas se naskytne také ztrátový či nulový měsíc, tudíž není to tak, že bychom dělali ročně přes 50 %.
Existuje spousta profesionálních traderů, kterým se daří dělat stabilně několik desítek procent ročně, to však není náš případ, jelikož tito tradeři (např. George Soros) jsou vlastníci obrovského kapitálu a fondů, díky čemuž mají také mnohem lepší informovanost, než my běžní retailoví obchodníci. Proto se zaměřte na realné zhodnocení a myslete na to, že i kdybyste ročně udělali "pouhých" 12 %, pořád jste lepší, než samotný trh.
Posledním rozdílem je náročnost (časová i psychická). Pokud se rozhodnete obchodovat na burze, jedná se rozhodně o časově vytíženější způsob než jsou investice. U investování si provedete analýzu a na základě pozitivních aspektů vložíte peníze a držíte. U obchodování musíte tyto kroky podnikat podstatně častěji. Trading vyžaduje důkladné analýzy (technické i fundamentální) a otevírání či zavírání pozic je zde mnohem častější. Nenechte se však odradit. Ten proces si zkrátka zamilujete a pokud vás to baví, pak se obchoduje s radostí.
Závěr
V tomto článku jsme se zaměřili na tři základní rozdíly, které rozlišují trading od investování. Za nás osobně je velmi dobré diverzifikovat svou finanční aktivitu na oba pojmy. Obchodujte a zhodnocujte své peníze každý den, tak jak to děláme my, ale zároveň myslete také na konzervativnější způsob zhodnocování peněz, jako jsou například investice do stabilních akciových společností či různých ETF fondů. Jednou z možností, jak si přijít na stabilní pasivní příjem z investic, jsou mikroinvestice do nemovitostí, které rozhodně doporučujeme alespoň vyzkoušet.