Správně nastavený risk management

26.10.2022

Řízení rizik představuje jeden z nejdůležitějších bodů nejen v tradingu, ale i při investování, podnikání nebo běžném životě. Rizika jsou všude kolem nás a je potřeba s nimi správně zacházet. V tomto článku se podíváme na to, jak moc je důležité mít zafixované striktní pravidla rizik.

Co je to RISK MANAGEMENT?

Doslova se jedná o řízení rizik. Každý den se setkáváme s určitými riziky, které nás ohrožují i na životě, aniž bychom si toho byli plně vědomi. Už jen to, že vykročíte ze svého domu znamená, že podstupujete určitá rizika. Může vás například srazit auto, můžete ztratit peněženku, může se zkrátka stát opravdu cokoliv. 

Jak v tomto případě postupujeme? Peněženku si například zapnete do hrudní kapsy, nebo schováte na dno batohu. Co se týče potenciální srážce s autem, tak při každém přechodu přes cestu zastavíte, rozhlédnete se a jste zkrátka opatrní. Podobně to je i v tradingu, zde si musíte chránit svůj obchodní účet před zbytečně velkými ztrátami a před kompletním vymazáním obchodního účtu.

Trading a 5 zlatých pravidel

V tradingu existuje několik metod, jak snížit riziko. Jedním z nich je kvalitní technická či fundamentální analýza, dalším může být například obchodování s trendem. Mimo to však existuje několik základních pravidel, kterých by se měl držet každý trader, a to bez ohledu na výši jeho kapitálu. Pojďme si je vyjmenovat.

1. Obchoduj jen s penězi, které nepotřebuješ
Je důležité nabít svůj obchodní účet pouze takovým kapitálem, o který si můžeš dovolit přijít. Zvlášť na začátku je toto velmi důležité pravidlo, jelikož začátečníci mají sklony riskovat příliš hodně peněz s vidinou velkého bohatsví a celý kapitál si tak vlivem neznalosti vymažou za jeden den. Prosíme, pokud jste ještě nikdy na trzích neobchodovali, zažádejte si na našem instagramu o e-book zdarma, který Vám zašleme na mail. Nechceme, abyste se zbytečně spálili.

2. Dodržuj risk okolo 1 % z účtu
Kdysi jsme zastávali myšlenku, že by měl každý riskovat okolo 2 až 3 %. Nicméně poslední rok nás utvrdil v tom, že je to hlavně pro začátečníky neudržitelné. Od doby, co jsme začli riskovat pouze 1 % (někdy i méně) na každou otevřenou pozici se naše ziskovost zlepšila. Pokud ti dělají problémy výpočty pozic, doporučujeme vyzkoušet tuto kalkulačku, která ti s tím pomůže.

3. Vždy používej stop loss
Před vstupem do pozice si najdi úroveň, na kterou fixně umístíš svůj stop loss tak, aby se tvá pozice v případě nepříznivého vývoje uzavřela v předem navolené ztrátě (odpovídající 1 %). Nikdy nespoléhej na to, že pozici uzavřeš manuálně, jakmile se cena dostane na určitou oblast, hlava a ztráta z příjmutí ztráty ti to nedovolí.

4. Snaž se mít pozitivní Risk Reward Ratio
O tom, co je RRR a jaké je jeho uplatnění jsme se podrobně rozepsali v tomto článku.

5. Drž se svého obchodního plánu
Jakmile si vytvoříš svůj trading plán, tak ho dodržuj. Sice může být ztrátový, ale je potřeba si uvědomit, že i ta nejlepší strategie na světě může mít ztrátové období. Určitě bys neměl nic měnit po pár týdnech. Testování strategie je vhodné na demo účtu, případně s malým kapitálem. Pokud ani po delší době nebude strategie zisková, je na čase na změnu ale vždy se drž pravidel, které si sám/a stanovíš.

Závěr

Tak to by bylo z naší strany na téma risk management prozatím vše. Pokud ti dělá problém držet se těchto zmíněných pravidel, vyzkoušej naší VIP skupinu ve které důkladně dbáme na správné dodržování risk managementu. Nábor nových členů probíhá vždy koncem kalendářních měsíců.