Tradingová strategie pro volatilní trh

17.09.2023

Na finančních trzích existuje nespočet různých přístupů a strategií, díky kterým můžete vydělávat, respektive zhodnocovat své peníze. Faktem je, že každá strategie má své dobré a špatné období, proto by se každý obchodník či investor měl umět přizpůsobit aktuálním tržním podmínkám. Podzimní období bývá na trzích poměrně dost volatilní, proto se v tomto článku zaměříme na to, jak obchodovat a na co si dávat pozor.

TRŽNÍ VOLATILITA

Jako první bychom si měli vlastně vysvětlit, co to je tržní volatilita a za jakých podmínek dochází k jejímu zvýšení a snížení. Volatilita se dá definovat jako míra kolísání jednotlivých aktiv, které na finančním trhu obchodujeme. Čím je volatilita vyšší, tím lze na aktivech vidět větší a impulzivnější pohyby. Naopak pokud je volatilita nízká, tak se aktiva příliš nevyvíjí a často konsolidují do strany. Volatilita je dána zvýšením zájmu o obchodování daného aktiva, například vlivem vyhlášení důležitých makroekonomických zpráv. V létě je obecně volatilita nižší, jelikož většina profesionálních obchodníků (například hedgeové fondy) čerpají dovolenou a celkově více lidí tráví volný čas s rodinou a užívají hezkých letních dnů. Po létě se však aktivita na trzích zvyšuje, obchodníci se vrací plně do práce a objednávek na trhu přibývá, proto se volatilita zvyšuje.

Nyní se tedy pojďme podívat na pár základních bodů, kterých je vhodné se při volatilním trhu držet a přizpůsobit tak svou strategii.

1. Držet se jasného trendu

Obecně vždy doporučuju držet se objednávek ve směru dominantního trendu. Trend je jako vlak, tedy když je rozjetý, tak je vhodnější do něj naskočit a svézt se, než jít proti němu a tak zvaně si nabít hubu. Samozřejmě, pokud se vám podaří vstoupit do protitrendového obchodu a chytíte ten "top", tak máte před sebou velký potenciál dlouhodobého ziskového obchodu. Ta pravděpodobnost, že chytíte top je však velmi malá a často ani při důkladné analýze ta otočka netrvá dlouho. Trendy jsou dány zejména ekonomickou situací a různými událostmi, které například na forexu posilují jednu měno vůči druhé. Poslední 2 roky jsou to zejména inflace, nezaměstnanost a úrokové sazby, které hýbou trhem. 

Pokud tedy vidíte, že je trh v jasném trendu a je v souladu s ekonomickými faktory, pak byste se jej měli držet a vyhledávat příležitosti primárně v tomto směru.

2. Dodržovat správný risk a money management

Tohle pravidlo je vhodné i v nevolatilním prostředí, jelikož správný risk a money management nám chrání kapitál a snažíme se tím o minimalizaci ztrát a maximalizaci zisku. Shrnu zde to, co doporučuju každému traderovi. Za prvé držet se maximálně 1% risku na každou pozici, to znamená že do obchodů budete vstupovat s takovou pozicí, která když dopadne ztrátově, tak příjdete jen o zmíněné procento. Za druhé cílit na obchody, které mají Risk to Reward Ratio (RRR) minimálně 1:2, ideálně 1:3. Co to znamená? Že stop loss je 1 % a take profit minimálně 2-3 %. A posledním tipem je ten, že byste měli manipulovat se svými otevřenými pozicemi. To zahrnuje zejména posouvání stop loss příkazu na vstupní cenu a případně do zisku a vybírat si části pozice v průběhu vývoje.

3. Vyhýbat se obchodování během důležitých fundamentů

Vyhlašování důležitých makroekonomických zpráv, jako je například růst HDP, vývoj inflace či nezaměstnanosti a podobně, je pro volatilní prostředí extrémně riziková záležitost. Během vyhlašování těchto fundamentů dochází k cíleným manipulacím trhu tak, aby vás velcí hráči z trhu vykopli (tedy zasáhli stop lossy) a vydělávali. Oni totiž ví, že během těchto zpráv je na trhu větší likvidita (více obchodníků), kteří jsou chamtiví po zisku a proto často zasahují vůči nim. Nelze tak počítat s tím, že pokud například centrální banka zvýší sazbu, tak měna automaticky posílí, může totiž dojít ke zmíněné manipulaci.

4. Testovat na demu novou strategii

Tak jako voják by u sebe neměl mít nikdy jen jeden jediný náboj, tak trader by neměl mít ve svém arzenálu pouze jednu strategii. Občas se totiž může stát, že zrovna ta vaše zisková strategie, která vám za poslední rok udělala na účtu zhodnocení několik desítek procent, nebude fungovat a změní se tržní podmínky. V takovém případě musíte ze zálohy vytáhnout jinou zbraň a znovu střílet. Je fakt, že po čase ta vaše dosavadní strategie opět bude fungovat, ale co do té doby? Budete přicházet o peníze a postupně se dostávat do drawdownu? Vždy je lepší mít nějaký záložní plán, ke kterému se můžete přiklonit. Proto doporučuju testovat další strategie na nějakém demo účtu, abyste na takové situace byli připraveni.

Závěr

V tomto článku jsme si uvedi celkem čtyři body, kterých je vhodné se držet ve volatilním prostředí. Jedná se zejména o dodržování trendu, správného risk a money managementu a vyhýbání se obchodování během vyhlašování důležitých makroekonomických zpráv, kvůli cíleným manipulacím. Na závěr jsme si shrnuli i důvod, proč bychom měli mít více strategií. Pokud vám tento článek pomohl, budu rád za feedback. Nezapomeňte se mrknout na další články a budu se na vás těšit třeba na našem discord serveru, kde budujeme velkou komunitu traderů na CZ/SK trhu. Ať se daří!