Válečné konflikty a reakce finančních trhů
Světem se již pár týdnů šíří informace o dalším válečném konfliktu, a to mezi Izraelem a Hamásem. Takové a podobné konflikty se vždy propíšou do vývoje akciových, dluhopisových i měnových trhů. Proč k tomu dochází? Na to se stručně podíváme v tomto článku.
Válečné konflikty mají vždy významný dopad na finanční trhy. Kvůli velké nejistotě a vyplývajícím rizikům investoři obvykle prodávají rizikové aktiva, jako jsou primárně akcie, a naopak přecházejí na bezpečnější investice, za které je považováno například zlato či americký dolar. Důvodů proč finanční trhy většinou tak impulzivně na válečné konflikty reagují je hned několik.
Důvody reakce finančních trhů na válečné konflikty 📈
Válečné konflikty vedou k řadě faktorů, které způsobují primárně pokles akcií a dluhopisů a naopak růst hodnoty komodit jako je zlato, ropa nebo i americký dolar. Mezi tyto faktory patří zejména:
- Zvýšená nejistota. Válečné konflikty přinášejí zvýšenou nejistotu do globální ekonomiky. Investoři se obávají, jak se bude konflikt vyvíjet, a to může vést k poklesu na akciovém, dluhopisovém či kryptoměnovém trhu. Nejistotu přináší zejména obchodní vztahy, jelikož světové ekonomiky spolu obchodují na základě dovozu a vývozu. Pokud je daná země ve válce, existuje riziko, že přestane dovážet.
- Riziko stagflace. Válečné konflikty mohou vést k růstu inflace a zároveň k poklesu hospodářského růstu. To může vést k situaci, kdy se inflace zvyšuje, ale hospodářský růst zpomaluje. Tato situace se nazývá stagflace a je pro investory vysoce riziková.
- Zvýšené náklady na financování. Válečné konflikty mohou vést k zvýšení úrokových sazeb centrálních bank. To může zvýšit náklady na financování pro podniky a domácnosti, což může vést k poklesu hospodářského růstu.
- Zánik měny. Při válce může dojít i k postupnému úpadku národní měny. Za to může zejména neustále se zvyšující inflace až do nepředstavitelných výšin. Tato situace může nastat v případě, že zemi dojdou prostředky financování a zastaví se ekonomický růst.
🥇 Zlato a americký dolar jako bezpečná přístaviště 💸
V době válečných konfliktů se investoři často obracejí na bezpečnější investice, jako je zlato a americký dolar. Zlato je tradičně považováno za bezpečné útočiště v době krize. Je to proto, že má omezenou nabídku a je těžké ho vyrobit. Navíc jej lze sebou vzít i přes hranice a v jiném státě jej vyměnit za jejich národní měnu - to se může hodit zejména uprchlíkům, kteří před válkou utíkají. Americký dolar je zase považován za bezpečnou a stabilní měnu a rovněž s ním lze platit ve většině zahraničních zemí. Kvůli válečným konfliktům často roste i cena ropy, jelikož do nich bývají zapojení i hlavní světoví exportéři.
📝Ostatní články: KnowTrade vzdělávací blog
🚀Discord skupina: Komunita lidí se stejným cílem
📚Vzdělávací kurzy: Bezkonkurenční komplexní kurzy technické a fundamentální analýzy