Vánoční období a trading: Odpočiň si a načerpej síly

12.12.2023

S blížícími se Vánoci, kdy se svět zdá být ponořený do vánoční atmosféry, je důležité vzít v úvahu vliv této doby na naše milované finanční trhy. Pro mnohé investory a tradery je Vánoční období vhodným časem na odpočinek a přehodnocení svého přístupu k investicím. Právě v tomhle čase byste se měli i vy poohlídnout za svým uplynulým rokem a dát si již od samotného obchodování či investování pauzu.


Vánoce jsou krásným obdobím klidu a míru, alespoň tak je to každoročně prezentováno. Zda panuje všude klid mír asi bohužel není úplně přímočará pravda. Co však je pravda je to, že období Vánoc až do nového roku je ideálním na odpočinek, strávený čas s rodinou a na zhodnocení svého vlastního obchodního či investičního přístupu. 

Níže naleznete v několika bodech relevantní důvody, proč v tomto období neobchodovat.

Nízká likvidita: Během Vánoc je obvykle nižší aktivita na finančních trzích, což vede k nižší likviditě a většímu riziku výkyvů cen. Účastníci trhu právě tento čas využívají k pauze od obchodování, tudíž se nezapojují do obchodních transakcí a neposkytují tak na trhu dostatečnou likviditu. Pohyby mohou být velmi pomalé a některé trhy mají tendenci konsolidovat do strany.

Absence důležitých makroekonomických zpráv: Makroekonomické kalendáře nebývají tak zaplněné, veškeré důležité data, jako je inflace, nezaměstnanost a tak dále se vyhlašuje ještě před Vánoci. I to je jeden z důvodů, proč bývají následné pohyby na trhu menší.

Omezenější přístup k informacím: Během Vánoc může být omezený přístup k aktuálním informacím o trhu a různých událostech. To může způsobit, že obchodníci nebudou schopni adekvátně reagovat na nové situace, které se ve světě dějí. Většina známých magazínů bude sice pořád vydávat články a aktuality, ne však v takovém množství jako doposud.

Zkrácené obchodní hodiny: Kvůli státním svátkům se rovněž zkracují obchodní hodiny. Akciové burzy tak zavírají dříve, než obvykle. V některých zemích je obchodování dokonce zcela pozastaveno.

Přehodnocení strategie: Klidné období Vánoc může být ideální čas na přehodnocení investiční (obchodní) strategie a cílů. Investoři mohou věnovat čas analýze svých obchodů, posouzení výsledků a přípravě nových strategií pro příští rok. Vhodné je zhodnotit výkonnost své strategie, nalézt její nedostatky a identifikovat své chyby, aby se již v příštím roce neopakovaly.

Závěr

Celkově vzato, během Vánoc je vhodné věnovat svůj čas primárně rodině, odpočinku a přehodnocení své obchodní či investiční strategie. Finanční trhy budou opět nejživější po vstupu do nového roku a my tak můžeme toto klidnější období využít k načerpání nové energie a přípravě na příští obchodní rok. Finanční trhy jsou známy svou nejistotou a stresujícím prostředím. Dát si pauzu během Vánoc může pomoci zredukovat stres a napětí spojené s sledováním trhů a rozhodováním o svých obchodních rozhodnutích. Nebojte se, že by vám během následujících dní utekly nějaké obchodní příležitosti, ty zde vždycky byly, jsou a budou. Opravdu si užijte trochu toho volna od trhů a věnujte se jiným věcem, třeba již dříve zmíněné rodině nebo například vlastnímu seberozvoji. Jako správný obchodník si však nezapomeňte také udělat research své strategie a připravit se na vstup do nového roku, který opět přinese plno zajímavých obchodních příležitostí!

PS: Rok 2024 bude zejména pro krypto velmi zajímavý, připravte se. ✅