Základní pojmy ze světa kryptoměn

01.09.2022

Není to tak dlouho co kryptoměny zažily svůj vůbec nejlepší rok od doby jejich postupného vzniku a inovací. Aktuálně se nacházíme v bear marketu, kdy ceny kryptoaktiv klesají a to se jeví jako potenciální skvělé příležitosti na dokupy. Ke kryptoměnám se váže hodně cizích pojmů, které si v dnešním článku vysvětlíme.

ALL TIME HIGH/LOW - nejvyšší a nejnižší dosažená hodnota v historii daného aktiva

ALTCOIN - "alternativní mince", veškeré kryptoměny mimo Bitcoin

BEAR MARKET - medvědí trh, respektive situace, kdy ceny kryptoaktiv dlouhodobě klesají

BITCOIN DOMINANCE - ukazuje tržní kapitalizaci BTC vůči ostatním kryptoměnám

BLOCKCHAIN - doslovně přeloženo jako řetězec z bloků, je pojmenování pro digitální operace, které v sobě obsahují data o transakcích

BULL MARKET - býčí trh, respektive situace, kdy ceny kryptoaktiv dlouhodobě stoupají

BUY THE DIP - "kup v propadu", je obecné pojmenování pro situaci, kdy investor nakoupí kryptoměnu (nebo jakékoliv aktivum) v propadu, tedy za levnější cenu

DEFI (DECENTRALIZED FINANCE) - decentralizované finance v oblasti kryptoměn (nejsou vázany na bankovní instituce, které tímto nemají přístup k transakcím)

DUMP - velmi výrazný pokles ceny (několik desítek procent)

FIAT - pojmenování pro běžné měny jako je dolar, euro či koruna

FOMO (FEAR OF MISING OUT) - strach z ušlé příležitosti (typické když ceny aktiv rychle rostou)

HALVING - událost, při které se půlí odměny pro těžaře kryptoměn, u BTC k tomu dochází co čtyři roky (další bude v roce 2024)

HODL - doslova zkomolenina pro anglické slovo HOLD (držet), vznikl z toho slangový výraz poté, co se kdysi upsal jeden z investorů na fóru. Často se objevuje v kombinaci buy & hold (nakup a drž). Investor, který svou investici nechce prodávat se nazývá jako hodler

MARKET CAPITALIZATION - tržní kapitalizace, která ukazuje na celkový počet investovaných prostředků

MINER - označení pro toho, kdo těží kryptoměny (mining - těžení)

PROOF OF STAKE - mechanismus ověřování blockchainu pomocí "důkazů", například počtem vlastněných mincí nebo uzamknutých (viz. staking)

PROOF OF WORK - mechanismus, který je však založen na důkazu o práci, respektive samotné těžby, která je však z ekologického hlediska náročná, a proto hodně kryptoměn přechází na POS.

SATOSHI - označení pro nejmenší (a všechny menší) jednotky BTC, taktéž údajné jméno toho, kdo Bitcoin vytvořil.

SATOSHI NAKAMOTO - údajný tvůrce Bitcoinu, který se doposud neodhalil

SHITCOIN - označení pro kryptoměnu, která nemá žádný význam ani předanou hodnotu, občas se tak označují i altcoiny

STABLECOIN - kryptoměna s velmi nízkou volatilitou, která si drží svou hodnotu vůči reálné měně (tedy parita je rovná 1:1), za nejznámější stablecoin se považuje Tether (USDT)

STAKING - proces uzamknutí kryptoměny a účast na mechanismus proof of stake, ti co stakují získávají odměnu v podobě úroků (kryptoměnu však v době stakingu nemůžeme prodat)

TICKER SYMBOL - zkratka pro kryptoměnu (např. BTC, ETH, LTC, USDT)

TOTAL SUPPLY - maximum mincí, které v danou chvíli existují (u BTC max 21 000 000)

TRANSACTION FEE - poplatek za transakci (nákup/prodej)

WHALES - "velryby", což je označení pro tržní účastníky, kteří disponují obrovským množstvím kapitálu a dokážou tak manipulovat trhem. Obecně k manipulacím dochází, aby se z trhu vykopli tradeři, kteří mají umístěné své stop loss příkazy poblíž důležitých levelů