Jak fungují swapy v tradingu?

07.05.2024

Každý účastník na finančním trhu se dříve nebo později setká s pojmem swap, který může někdy hrát opravdu velkou roli ve výši zisku či ztráty při obchodování. Někdo jej považuje jako jakousi formu poplatku, je ale skutečně tak? Na to se společně podíváme v tomto krátkém článku.

Swap

Pro obchodníky či spekulanty na finančním trhu představuje swap jakýsi náklad za držení pozice přes noc, který však nemusí být nutně záporného charakteru. K započtení swapu do vašich otevřených pozic dochází při přechodu z denní na noční obchodní seanci (New York - Sydney), nejčastěji po 23 hodině v noci. Nyní jsme si vysvětlili charakter tohoto pojmu, co to ale v praxi znamená? Jedná se o částku, která se vám odečte či přičte k vaší otevřené pozici a odvíjí se od úrokových sazeb centrálních bank, které se vztahují k obchodovaným měnám. Velikost swapů není nikdy jednotná, každý broker jí může mít odlišnou.

Čím větší je rozdíl mezi úrokovými sazbami, tím větší swap bude.

Kladný swap 

Swapová částka se vám přičte v případě, kdy longujete (máte nákupní pozici) s měnou, která má vyšší úrokovou sazbu, než je ta druhá měna v páru. Uveďme si praktický příklad, kdy vstoupíte do nákupní pozice na měnovém páru USDCHF. 

Americká centrální banka má v době psaní tohoto článku (2.5.2024) úrokové sazby v pásmu 5,25 - 5,50 %, zatímco Švýcarská centrální banka má sazby pouze v pásmu 1,25 - 1,50 %. V takovém případě bude váš swap za držení pozice přes noc kladný, jelikož nakupujete dolar vůči švýcarskému franku. 

Záporný swap 

Poplatek se odečte v případě, kdy longujeme pozici s měnou, která má nižší úrokovou sazbu, než je druhá měna v páru. Zde si pojďme uvést například nákupní pozici na měnovém páru EURGBP. 

Evropská centrální banka má v době psaní tohoto článku (2.5.2024) úrokové sazby v pásmu 4,25 - 4,50 %, zatímco Bank of England má sazby v pásmu 5,00 - 5,25 %. Pokud bychom EURGBP nakupovali, tak kupujeme měnu s nižší úrokovou sazbou, proto by byl swap při držení pozice přes noc záporný. Naopak pokud bychom tento měnový pár shortovali, tak bude kladný.

Pokud by měly obě měny víceméně stejnou výši úrokových sazeb, tak bude swap pravděpodobně i tak záporný!


Jsi v tradingu nováček? Stáhni si e-book pro začátečníky zdarma zde 📘

Přidej se do naší traderské komunity ještě dnes! 🚀