3 základní užitečné rady pro začátečníky v tradingu

13.01.2023

Začínáš se o trading teprve zajímat, případně máš již nějaké zkušenosti, ale pořád jsi v začínající fázi? Pak je tento stručný článek sepsán právě pro tebe. Podíváme se v něm na tři velmi užitečné rady, které ti ve tvé kariéře ušetří spoustu peněz i nervů.

RADA Č. 1 - Nikam nespěchej

Jako první si samozřejmě uvědom, že trading je disciplína, která vyžaduje dlouhodobější konzistentní přípravu. Je velmi málo pravděpodobné, že z tebe bude během prvních dnů milionář. Soustřeď se tedy na konzistentní růst a stanov si své cíle. Měl/a bys mít nějaký hlavní cíl a poté několik vedlejších/dílčích cílů, přes které se budeš postupně dopracovávat k tomu hlavnímu.

Řekněme tedy, že tvým hlavním cílem je stát se obchodníkem na plný úvazek a obchodovat s kapitálem o velikosti 1 000 000 dolarů. To je hlavní cíl, který se nachází na vcholu hory. Nyní je potřeba si stanovovat cíly od základního tábora, přes který se budeš postupně prodírat až na samotný vrchol. Na začátku bys měl/a mít vedlejší cíle, kterých se dá lehce dosáhnout. Jako první si tedy urči, že si například zítra založíš demo účet a začneš si zjišťovat více informací ohledně trhů. Dalším cílem pak bude pořízení si nějakého vzdělávacího materiálu, který tě naučí potřebné vědomosti k tradingu. Pokročilejšími cíly pak bude například založit si do určitého data reálný účet s velikostí pár set dolarů (zde není opět kam spěchat, důležité je se naučit obchodovat s klidnou hlavou, takže začínej na malém účtu). A tak budeš své cíle postupně vrstvit - mít účet o velikosti 1 000 dolarů, naučit se vést si rozpočet, nalézt způsob jak si měsíčně přijít k extra příjmu a podobně.

RADA Č. 2 - Věnuj co nejvíce času vzdělání

Na začátku bys měl/a být doslova jako houba, která když dopadne na tekutinu, tak jí absorbuje. Snaž se naučit co nejvíce věcí, protože každému obchodníkovi může vyhovovat na trzích něco úplně jiného. Tvým úkolem je pochopit podstatu tradingu, naučit se různé metody a strategie, umět spravovat svůj kapitál a nakonec na tom všem profitovat! Čím víc toho budeš umět, tím je větší pravděpodobnost, že si v těchto informacích najdeš svůj "zlatý grál".

Čti knihy, sleduj videa, inspiruj se u ostatních, čerpej informace od těch, co jsou již v tomto oboru úspěšní, uč se, uč se, uč se. Pamatuj že vdy by sis měl/a brát rady či informace od těch, kteří se nachází právě tam, kde bys chtěl/a jednou být i ty. Nikoliv od těch, kteří jsou nedejbože pod tebou.

RADA Č. 3 - Zaměř se na jednu strategii

Tato poslední rada navazuje na tu předchozí, jelikož ti bylo doporučeno, aby si se naučil/a co nejvíce věcí, a to je pravda. Z těchto vědomostí pak budeš muset postupně vyfiltrovat věci, které ti nevyhovují (opět zopakujeme, že každému může vyhovovat něco jiného, proto je i náš kurz sepsán ve 330 stranách, aby si v něm každý poté našel to své). Jakmile budeš umět všechny důležité metody, tak se poté formou backtestingu, kdy budeš zpětně analyzovat své úspěchy a neúspěchy, zaměříš na tu strategii, která měla pro tebe největší smysl v rámci úspěšnosti. 

Teď věnuj pozornost následujícímu sdělení. To, že se zaměříš na jednu strategii neznamená, že budeš například obchodovat pouze reverzní patterny. To není z našeho pohledu strategie, ale metoda. Strategie poté vychází z různých metod, takže například v rámci obchodování reverzních patternů se zaměříš na následné průrazy zón s konfluencí svíčkových formací a například fibonacciho linií. Je to jen příklad, osobně považujeme obchodování reverzních patternů za neefektivní, ale na to časem příjdeš.

Ať se ti daří! KnowTrade je ti kdykoliv k dispozici.