Americký dolar a vše co o něm potřebuješ vědět

08.11.2022

Americký dolar je ta nejvíce obchodovaná měna na forexovém trhu. Je považován za světovou rezervní měnu a dá se s ním zaplatit téměř všude v zahraničí. Proč tomu tak je a skrývá nějaké nebezpečí? Na to se podíváme v dnešním článku.

Americký dolar

Jedná se o oficiální měnu Spojených států amerických, včetně dalších zemí jako je Salvador, Ekvádor, Panama a podobně. Americký dolar je světová rezervní měna a je nejčastěji používán v mezinárodních transakcích a obchodu. V rámci devizových trhů se obchoduje až v 90 % právě s dolarem. Historie dolaru se datuje až do 18. století, konkrétně do roku 1785, kdy oficiálně vstoupil do oběhu jako zákonné platidlo, tehdy ještě v podobě stříbrných a zlatých mincí. Mnoho lidí se mýlně domnívá, že je dolar nejstarší stále využívána měna v oběhu, není tomu však pravda. Starší je například britská libra (též přezdívána jako libra šterlinků), která vznikla v roce 1694. 

Dolar a zlato

Od konce 18. století začal být americký dolar kryt zlatem, respektive jeho hodnota byla navázána na hodnotu zlata. Tím se zamezilo znehodnocení měny a vlády tak nemohly tisknout velké množství nových bankovek. Tisknout mohli, ale pouze do výše rezerv zlata, které měla v držení centrální banka a vláda. 

Pro udržení stability měny se zavedlo jasné pravidlo, že jeden dolar bude představovat 1/20 unce zlata. Podobné pravidla platila i pro ostatní měny. Tomuto navázání se jinak říká také zlatý standard. Během finančních krizích po první světové válce význam dolaru celosvětově vzrostl a proto se roku 1944 přistoupilo k zavedení tzv. Brettonwoodské dohody.

Brettonwoodská dohoda

Tato dohoda vzešla v platnost od roku 1945 a ustanovila dolar oficiálně do pozice světové rezervní měny. V podstatě šlo o to, že všechny světové měny se navázaly na dolar, který byl krytý zlatem. Tento systém fungoval perfektně až do roku 1971, kdy byl tehdejším prezidentem Richardem Nixnem zrušen. Od té doby význam dolaru včetně jeho hodnoty klesal. V té době bylo výslovně zakázáno v USA držet u sebe jakékoliv zásoby zlata (jako občan). 

Vláda začala tisknout velké množství bankoven a reálná kupní síla amerického dolaru začala klesat. Říká se, že od svého vrcholu ztratil dolar reálně více než 95 % své hodnoty.

Americký dolar a součanost

V dnešní době má většina centrálních bank na světě minimální zásoby zlata a většinu rezerv drží právě v dolarech. Po finanční krizi v roce 2008 přicházely obavy, že se roztočí inflační spirála v USA a americký dolar uškodí celosvětově všem, proto Rusko a Čína přicházely s návrhy o nahrazení USD novou rezervní měnou. Nejvyšší potenciál v tomto měl právě čínský jüan, jehož zásoby celosvětově každým rokem narůstají. Zda v budoucnu nahradí americký dolar jako světovou rezervní měnu prozatím není jisté.

Podle dat od MMF (Mezinárodní měnový fond) představují americké dolary v dnešní době více než 60 % všech rezerv centrálních bank, přičemž většina je držena formou dluhopisů a hotovosti. Vše navazuje také na skutečnost, že Spojené státy mají obrovskou sílu ekonomiky, což odráží také velkou převahu na akciovém trhu. Většina předních firem pochází právě z USA a jsou zalistovány na amerických burzách.

Za posledních pár let bylo v USA vytisknuto více dolarů, než kdy bylo v oběhu. Vše spustila koronavirová krize v roce 2020. Trhy se tak uměle nafukují a můžou vznikat bubliny, které jednoho dne prasknou. Stačí se podívat na graf níže a uvědomíte si, že může být opravdu zle.

Zdroj: M1 Money Stock (DISCONTINUED) (M1) | FRED | St. Louis Fed

Závěr

I přes všechna negativa v dnešní době dolar zůstává světovou rezervní měnou a v posledních měsících těží z velké důvěry. Inflace v USA se nacházela již na 9 % ale FED tlačí na měnovou politiku, čímž se inflace začíná stabilizovat. Jejich cílem je dostat se na 2 %, a to i za rizikem recese, která může brzy přijít. Podle nás americký dolar bude nadále světovou rezervní měnou ještě několik desítek let.