Co znamená pojem Short Squeeze?

23.04.2023

Možná jste se s tímto pojmem již dříve setkali v nějakém burzovním filmu, článku nebo ve zprávách. Jedná se o poměrně důležitý pojem, který je součástí zejména akciových trhů. V tomto článku se podíváme na to, co to short squeeze vlastně znamená a jak probíhá.

Short squeeze

Short Squeeze je jeden z důležitých pojmů na burze, který symbolizuje nepříjemnou skutečnost pro obchodníky, kteří zrovna shortují určitou akcii (tzn. spekulují na pokles).

 V doslovném překladu se jedná o "zmáčknutí" všech obchodníků, kteří jsou v shortových pozicích. Toto "zmáčknutí" nastává ve chvíli, kdy cena dané akcie začne prudce růst a oni se tak nachází ve ztrátě, přičemž jsou následně nuceni ukončit své pozice, což způsobí ještě větší růst. To se může stát z různých důvodů, jako je například pozitivní zpráva o společnosti, což způsobí, že jiní investoři začnou akcie ve velkém nakupovat. Nebo se může jednat o cílený útok na shortové obchodníky (přílivou obrovského množství kapitálu).

Pokud by shortoví obchodníci své pozice neukončili, hrozí jím tzv. margin call (požadavek brokera, pro doplnění finančních prostředků a případné uzavření všech pozic).

Příklad z roku 2021

Jedním nedávným příkladem Short Squeezu bylo, když v začátku roku 2021 skupina jednotlivých investorů na diskusním fóru Reddit (známí jako Wallstreetbets) koordinovala nákup akcií společnosti GameStop, která měla potíže jako prodejce videoher. Tito investoři se hromadně rozhodli vytlačit z trhu profesionální obchodníky (investiční fondy), kteří se nacházeli právě v shortových pozicích. Uživatelé Redditu v té době začali ve velkém nakupovat akcie společnosti GameStop, čímž byla cena tlačena nahoru a investiční fondy byly doslova donuceny ustoupit, uzavřét své shortové pozice s velkou ztrátou, aby se vyhnuli bankrotům. Jejich ukončení prodejních pozic zapříčinilo ještě větší růst cen a akcie tenkrát byly vyhnány až o 900 % výše.

Akcie GameStop v roce 2021 (zdroj: tradingview.com)
Akcie GameStop v roce 2021 (zdroj: tradingview.com)