Co často obchodníci dělají špatně?
1. Emoční agrese
Přišel jsi v obchodě o hodně peněz? Nebo jsi dodržel správný risk management a přišel jen o pár procent? V obou případech zachovej chladnou hlavu a nebuď na sebe naštvaný, stále se učíš a zdokonaluješ. Ohlédni se zpět a zjisti, zda a v čem jsi chyboval. Netahej do trhu emoce, pokud začneš obchodovat pod emočním tlakem, tak se tvá ztráta prohloubí.
2. Snaha vše získat zpět
Jinak se tomu dá říkat také obchodování z agrese. Daný obchodník přijde v pozicích o hodně peněz a poté se je snaží získat vědomě zpátky. NIKDY neobchoduj jen proto, abys trhu vrátil to, co ti způsobil. Pokud již máš svůj obchodní systém, tak se ho drž a obchoduj tak, jak máš.
3. Neustálá změna strategie
Nevyjde pár obchodů, tak zkusím něco jiného. Potom to opět nevyjde, tak zkusím zase něco jiného. NE, takhle to určitě nedělejte. Není nic špatného na tom zkoušet nové strategie, ale rozhodně ne je střídat jak ponožky. Když už se učíte nějaké strategii, tak tomu obětujte více času a učte se dál. Platí, že žádná strategie není bezchybná, tudíž každá z nich má své ziskové a své ztrátové období a neustálým střídáním tak ani nezjistíte, co vám vlastně vyhovuje.
4. Navyšování pozic
Tohle je jeden z hlavních přístupů, který vede ke kompletnímu vymazání účtu a poté obvinění tradingu, jako podvodu. Pro úspěšné obchodování je velmi důležité dodržovat správný risk management. Pokud ho dodržovat nebudete, blížíte se k velkému hazardu. Jsou obchodníci, kteří poctivě dodržují risk 1 % z kapitálu na každý obchod a jakmile ztratí v sérií ztrát víc jak 10 % kapitálu, tak navyšují svůj risk aby jedním obchodem vše získali zpátky. V takovém případě ale nastávají pouze dva možné závěry. Tím prvním je, že skutečně své peníze dostanete zpátky a máte velké štěstí. Ten druhý závěr je, že si vymažete zbytek účtu.
Jak se tedy ve skutečnosti zachovat?
To si řekneme v dalším článku, který vyjde již příští týden!