DCA - zázračná nebo nefunkční strategie?

06.10.2022

V tomto článku se zaměříme spíše na investiční téma, a to konkrétně na pojem DCA (Dollar-cost averaging). Vysvětlíme si tento pojem, přiblížíme jeho princip, výhody, nevýhody a osobní názor. Pojďme na to.

Co znamená DCA?

DCA je zkratka pro Dollar-cost averaging, do češtiny možno přeložit jako průměrování cen. Jedná se o investiční strategii, kterou doporučujeme zejména nováčkům, ale využíváme jí i například my při investování do akcií a kryptoměn. Principem této strategie je postupně nakupovat a průměrovat tak svou pozici v různých časových intervalech. 

Jedna z nejčastějších chyb začátečníků ve světe investic je, že nakupují aktiva, která jsou zrovna populární a rostou. Většinou se tak děje tedy na samotném vrcholu daného aktiva a bohužel trefí tzv. all time high (maximálně dosažitelná cena) a dané aktivum poté dlouhodobě klesá a oni tak přichází o své peníze. 

A právě v tomto případě je DCA strategie skvělým pomocníkem. Pojďme si uvést příklad s bitcoinem.

DCA strategie na Bitcoinu - příklad

Investor David se o kryptoměny nikdy nezajímal ale jeho kamarád na tom už vydělal doslova ranec, proto se David rozhodl, že si také nějaký ten bitcoin pořídí. Nakoupil tedy v hodnotě 10 000 Kč BTC na ceně 60 000 $. Cena bitcoinu od té chvíle vzrostla ještě o nějakých 14 % a David tak viděl, jak se mu jednoduše zhodnocují peníze. Vložil tedy dalších 10 000 Kč na ceně 68 000 $. Co se poté stalo? To již jistě všichni víme - trh s kryptem se začal vyprodávat a cena bitcoinu od tohoto vrcholu klesla o více než 70 %. David měl tedy průměrnou nákupní cenu na 64 000 $, je tedy v mínusu zhruba 68 %. 

Pak tady ale máme zkušeného investora Michala, který již podobnou situaci zažil v roce 2017 a dělal tehdy přesně to, co nyní David - díval se jen na to, jak jeho peníze ubývají. Nyní je však Michal zkušenější a rozhodl se využít těchto propadů ve svůj prospěch. Svou pozici v kryptu tedy začal průměrovat pomocí DCA strategie. Jednoduše bez ohledu na to, na jaké ceně se trh nachází, každý měsíc nakoupí bitcoin za 2 000 Kč a myslí dlouhodobě.

Pokud by stejnou strategii uplatnil také David již od začátku, jeho průměrná nákupní cena by nebyla 64 000 $, ale například "jen" 32 000 $, což by představovalo aktuální ztrátu "pouze" okolo 35 %. V čem je ale ta hlavní pointa? Že David by se tímto při následném bull runu (situace, kdy trhy masivně rostou) dostal do zisku mnohem dříve, než kdyby svou pozici nechal na těch zmíněných 64 000 $.

Výhody a nevýhody DCA strategie

Pojďme si to nyní rychle shrnout. Výhodou této strategie je psychická úleva. Vy jednoduše neřešíte jaká je cena a do bitcoinu si tímto postupně vkládáte menší částky, čímž průměrujete svou cenu a z dlouhodobého hlediska očekáváte návratnost. Další výhodou je, že je to velmi jednoduché, zkrátka průběžně nakupujete a lze si takto nastavit také trvalý příkaz, přičemž se o to nemusíte vůbec starat. Nevýhodou je, že nelze trefit dno nebo top, zkrátka budete nakupovat za různé ceny, což může být někdy nevýhoda, ale na druhou stranu je to lepší, než jen jednorázově něco vložit.

Doporučujeme DCA strategii?

Jednoznačně ANO! A řídíme se jí i my, a to hlavně investováním do S&P 500 a Bitcoinu. Tato strategie neslouží jen pro investování do krypta, to bylo jen pro příklad. Tato strategie se dá uplatnit ve veškerých tržních odvětvích.