Důležitost fundamentální analýzy v tradingu
Fundamentální analýza může mnoha lidem připadat naprosto bezpředmětná. Pravdou však je, že bez znalosti fundamentální analýzy a její aplikace na trzích budete jen ztěží profitabilní. Moc obchodníků si to nechce přiznat, ale jakmile na to přijdou, nastane v jejich tradingové kariéře velký zlom. V tomto článku se na téma fundamentální analýzy více zaměříme a vysvětlíme si, co všechno zahrnuje a jak vám to může usnadnit ve vašich obchodních rozhodnutích.
📣 Úvod do fundamentální analýzy
Fundamentální analýza v rámci tradingu je komplexní metoda sbírání informací, které se dějí v ekonomice. Pokud jsme investoři například do akcií, pak za fundamentální analýzu považujeme zejména analýzu samotné společnosti, její ukazatele, výkazy a podobně. V tradingu však do fundamentální analýzy patří různé politické události, vyhlašování makroekonomických ukazatelů, výroky centrálních bankéřů, rozhodování o fiskální či monetární politice státu a tak dále. K fundamentální analýze je vhodné kombinovat více různých zdrojů informací jako jsou ekonomické kalendáře, statistiky, zpravodajství či živé konference.
✅ Jak se obecně aplikuje fundamentální analýza?
Díky fundamentální analýze jsme schopni podložit naše potenciální obchodní nebo investiční rozhodnutí logickými prvky, které vychází ze samotné ekonomiky. Je velmi důležité si uvědomit, že jakákoliv aktiva na trhu jsou nakupovány či prodávány na základě nabídky a poptávky. Pokud je poptávka po daném aktivu vysoká, roste přirozeně i jeho cena. Aplikujeme-li zákon nabídky a poptávky na měnový trh, tak i samotné měny se kurzově hýbou na základě nabídky a poptávky. Čím větší je po dané měně poptávka, tím víc může na hodnotě růst.
Proto je důležité mít přehled o následujících faktorech ...
1. Makroekonomická data 📊
Naprostým základem pro fundamentální analýzu je znalost makroekonomických dat a jejich spojitosti s finančním trhem. Za makroekonomická data považujeme například inflaci, nezaměstnanost, vývoj hrubého domácího produktu nebo například maloobchodní tržby v dané krajině. Jednotlivých ukazatelů je skutečně velké množství, ale těchto pár si zde ukazujeme pouze pro představu. Velmi důležité je naučit se co dané ukazatele symbolizují a jak ovlivňují poptávku po daných aktivech, o které se zajímáte.
Uvedeme si zjednodušený ilustrativní příklad:
Př. Chceme obchodovat americký dolar vůči japonskému jenu (měnový pár USDJPY). Spekulujeme na růst ceny dolaru, to znamená že otevřeme dlouhou (long) nákupní pozici na základě několika faktorů. Udělali jsme si nějakou technickou analýzu, která nám z hlediska grafu potvrzuje naší spekulaci. Přidali jsme i prvky fundamentální analýzy, které jsou následující. Japonský jen dlouhodobě oslabuje díky politiky záporných sazeb v Japonsku. Americký dolar nyní sílí na základě posledních CPI dat (inflace), která dopadla pro dolar pozitivně. Americká centrální banka prozatím nemá důvod snižovat své úrokové sazby a proto se zvyšuje poptávka po USD, což zapříčiní růst ceny měnového páru USDJPY a my tak můžeme na tomto obchodě vydělávat.
2. Fiskální a monetární politika 🏦
Tyto dvě politiky jsou velmi důležité, jelikož oběma jde zejména o stabilní ekonomický růst daného státu. Fiskální politika je rozpočtová politika státu, která zahrnuje zejména výběr daní a jejich následné přerozdělování do společnosti. Monetární (měnová) politika je zase politika centrální banky, která zejména díky manipulaci s úrokovými sazbami ovlivňuje inflaci a ekonomický růst v dané zemi.
Tyto dvě politiky jsou dost obsáhlé a v tomto článku není dostatek prostoru na jejich vysvětlení. Důležité je si ale uvědomit, že úrokové sazby jsou ten nástroj, který byste měli v rámci fundamentální analýzy primárně sledovat.
3. Výroky centrálních bankéřů 📢
Toto navazuje na již zmíněnou monetární politiku, jelikož centrální bankéři primárně veřejně diskutují právě o možných změnách či výhledech ohledně vývoje jejich politiky. Hovoří-li centrální bankéři, trh má tendenci na jeho slova reagovat a aktiva tak nabírají na volatilitě. Po domluvení se jejich projev může na trhu podepisovat ještě několik hodin či dní, záleží na okolnostech.
4. Geopolitické události 💣
Jakákoliv vážnější událost se může lehce projevit na vývoji finančních trhů. Nejvýstižnějším příkladem je eskalace válečných konfliktů, které se ve většině případů projevují růstem ceny zlata. To jednoduše z toho důvodu, že zlato je považováno za typické zajištění v případě nejistoty. Člověk může své peníze směnit do zlata a zlato časem opět směnit zpět za peníze (v podstatě kdekoliv na světě).
Svůj podíl na vývoji mají také například prezidentské volby, jednání mezi státy, těžba ropy a tak dále.
Závěrem
Součástí fundamentální analýzy můžou být také různé tržní cykly, sezónnosti, názory významných institucí, prognózy a tak dále. Aplikace fundamentální analýzy v tradingu je velmi důležitá a troufám si tvrdit, že to je jedna z věcí, která brání neznalým traderům dosáhnout úspěchu. Bohužel nestačí se pouze dívat do makroekonomického kalendáře a čekat co, kdy a jak bude vyhlášeno. Velmi důležité je pochopit ty souvislosti, naučit se co každý důležitý fundament symbolizuje a jaký to má dopad na finanční trh i z dlouhodobého hlediska. Pro zájemce jsem již v roce 2022 vydal kurz fundamentální analýzy, který vás toto všechno naučí.
V létě 2024 chystám velký update tohoto kurzu a nyní máte ještě stále možnost si jej pořídit za původní cenu. Od vydání nové verze půjde cena nahoru, avšak všichni vlastníci tohoto kurzu obdrží novou verzi zdarma bez doplatků. Proč aktualizaci dělám? Protože mi záleží na tom, aby mí studenti měli neustále přínos k těm nejaktuálnějším a nejhodnotnějším informacím. Od roku 2022 jsem se toho rovněž i já dost nového naučil a má interpretace informací se také posunula dopředu, proto jsem se rozhodl kurz aktualizovat. 🤝