Fundamentální analýza na trzích
Rozhodování se podle toho, co kde zaznělo již zažil každý z nás. Fundamentální analýza je přesně tím typem analýz, kde získáváme informace nikoliv z grafu, ale na základě článků, dat a různých řečí. Jak taková analýza probíhá a proč byste ji neměli vynechávat se dozvíte v tomto článku.
Co je to fundamentální analýza?
Jedná se o způsob analýzy trhu na základě různých makroekonomických zpráv ze světa. Tyto zprávy jsou vždy určovány pro konkrétní měnu. Mezi takové zprávy patří například zveřejnění hodnot jednotlivých indexů (makroekonomických), zasedání významných institucí, nezaměstnanost, zásoby ropy, a podobně. Dalším příkladem fundamentální analýzy je například čtení různých článků, které publikují ověřené zdroje jako bloomberg a podobně. Kromě sledování zpráv a dat si můžete také provést vlastní výpočty například obchodních bilancí daných zemí. Tento třetí příklad je však již poněkud složitější, proto se jím zde nebudeme zabývat (je obsažen v našem fundamentálním kurzu).
Důležitá vlastnost zpráv (a to hlavně makroekonomických dat) je, že mohou mít skutečně silný dopad na vývoj jednotlivých měn.
U některých se dá i přepokládat, zda bude dopad pozitivní či negativní a na tom můžeme následně
profitovat. Tyto hodnoty můžeme předpokládat na základě aktuálního stavu ekonomiky. Například
pokud se v daném státě bude nekontrolovatelně zvyšovat inflace, centrální banka má možnost
zasáhnout zvýšením úrokových sazeb, což z dlouhodobého hlediska vede k potlačení inflace. Toto
rozhodnutí se tedy jeví jako přínosné pro danou měnu, jelikož se snaží inflaci, tudíž její
znehodnocení, zabránit. Zvýšení úrokových sazeb je řešení, které se obvykle v ekonomice projeví s
odstupem času, nicméně při zveřejnění této zprávy může dojít k několika pipovému pohybu v
rámci pozitivního sentimentu. S úrokovými sazbami se pojí také fakt, že daná měna má při zvýšení sazeb tendenci posilovat, a to zejména díky atraktivitě pro zahraniční investory.
Kde fundamenty sledovat?
Osobně využíváme primárně investing.com, na kterém sledujeme jednotlivá vyhlašování dat. Pro začátečníky doporučujeme forexfactory ekonomický kalendář. Co se článku týče, to jednoznačně volte nějaké zahraniční, které mají rychlou odezvu. České zdroje fungují na základě zpoždění, jelikož teprve opisují již sepsané informace ze světa s několika minutovými až hodinovými prodlevami. Rozhodně nedoporučujeme se řídit podle neověřených příspěvků na twitteru od různých autorů, dochází často k falešným zprávám.
Jak se naučit analyzovat makroekonomická data?
Na základě našeho názoru máte dvě možnosti. Ta první je, že můžete dané fundamenty studovat samostatně na základě historických dat a k tomu číst různé články, abyste postupně pochopili významy a proč k určitým reakcím na trhu dochází. Tento postup vám však zabere velmi dlouhou dobu (sami jsme si tím prošli a není to nic, co by se dalo naučit za den či týden). Druhá možnost je pořídit si námi sepsaný kurz, který vás celou fundamentální analýzou provede. Jeho součástí je také vysvětlení veškerých důležitých dat, představení užitečných aplikací a platforem, specifika jednotlivých měn a pár vlastních tipů z praxe. Pro bližší info stačí kliknout na tento odkaz, kde máte možnost si zobrazit i celý obsah.