Jak minimalizovat riziko ztráty peněz na burze?

12.02.2023

Říká se, že tím nejdůležitějším úkolem, který má před sebou každý investor nebo obchodník, je neztratit peníze. A je to naprostá pravda, protože pokud budete zbytečně tratit, těžko budete vydělávat. Minimalizace rizika je tedy velmi důležitá pro dlouhodobý úspěch na burze. V tomto článku se zaměříme na pár aspektů, které vám v tom pomohou.

1. Diverzifikujte své portfolio

Tato rada je důležitá hlavně pro investory, jelikož obchodníci by měli dělat pravý opak - soustředit se na co nejméně vybraných instrumentů, které chtějí obchodovat. U dlouhodobých investic je tomu však jinak. Neměli byste investovat všechny peníze do jedné firmy. Snažte se rozložit rozumně své portfolio do různých sektorů (například esg odvětví, technologické firmy, finanční instituce) a nebo si jednoduše zvolte nějaké populární ETF a investujte pasivně.

2. Dodržujte správný risk management

Investice i trading se přirozeně pojí s přijetím určitého rizika. To, že pouze příjmete možnou ztrátu ale není dostatečné, je totiž důležité stanovit si určitá pravidla, která budete dodržovat za každou cenu právě pro minimalizaci zbytečných ztrát. 

Základními pravidly risk managementu jsou:

  • obchodování či investování pouze s takovou částkou, o kterou si můžete dovolit přijít, aniž by byl váš dosavadní životní styl jakkoliv omezen,
  • vstupování do pozic s předem nadefinovanou ztrátou, která odpovídá maximálně 2 % z vašeho obchodního kapitálu (toto platí pro trading),
  • nastavování stop loss příkazu na logické místa (opět trading)

3. Plánujte si své obchody

V žádném případě neobchodujte stylem "teď něco vidím, tak vstoupím". Své obchody si musíte plánovat s předstihem, abyste pak měli čas si vklidu daný obchod promyslet a případně zrealizovat na základě jasné analýzy. Pokud budete vstupovat pouze na základě toho, že teď vidíte jak se trh odráží od určité úrovně, tak jednáte pod tlakem myšlenek, že vám utíká příležitost s kterou jste předtím ani nepočítali, a to je čistý hazard.

4. Nepodceňte vzdělání

Jak říkáme pořád dokola - vzdělání je celoživotní proces, který nikdy nekončí. Zvlášť na burze toto tvrzení platí minimálně stonásobně, jelikož je to prostředí s velkými proměnnými. Uvědomte si, že se jedná o byznys, kde denně proteče několik biliard dolarů (podle některých zdrojů 5 300 miliard dolarů!). To je neuvěřitelné číslo a na takovém trhu neuspějete jen tím, že se naučíte pár základních metod a budete pokoušet své štěstí. Studujte trh, graf, fundamenty, zprávy, vaší psychologii a emoce, zkrátka vše co se s tradingem pojí. Pokud tomu budete věnovat byť jen hodinu denně, pořád budete úspěšnější, než 90 % obchodníků, co začnou a zpravidla do roka skončí.

Tak hodně štěstí! KnowTrade je tu pro vás.