Jaký je správný přístup k tradingu?

06.02.2023

Obchodování s finančními produkty, jako jsou kryptoměny, akcie, forex a další, vyžaduje nejen dobré znalosti a zkušenosti, ale také správné myšlení. Emoce a nezralé rozhodnutí mohou vést k neúspěšným obchodům a ztrátám. Proto je důležité vyvinout správný přístup k tradingu. 

Jak dosáhnout správného přístupu?

K správnému přístupu existuje velké množství cest, nicméně je nereálné se vydat po všech najednou a proto vám zde shrneme tyto informace do pěti základních stručných bodů. 

Objektivnost: Udržujte si objektivní pohled na své obchodní situace. Snažte se nezapojovat emoce do svých obchodů a snažte se vyhnout pocitům jako je strach nebo naděje. Zkrátka musíte se naučit obchodovat jako robot, v tom je ta výhoda, kterou mají profesionální obchodníci.

Disciplína: Držte se svého obchodního plánu a pravidel. Nenechte se ovlivňovat emocemi a nezměňte svůj plán jen kvůli pár neúspěšných obchodů, které se zkrátka čas od času objeví.

Realistická očekávání: Nepředpokládejte, že vyděláte velké množství peněz rychle a bez práce. Obchodování vyžaduje trpělivost a úsilí, které je potřeba investovat. Zapomeňte také na nereálné zhodnocení několika desítek procent každý měsíc, jak je často na internetu prezentováno.

Znalost trhu: Snažte se pochopit trh a získat co nejvíce informací o tom, co se děje. Sledujte zprávy a události, které mohou mít vliv na trh, a přizpůsobte svůj obchodní plán těmto událostem.

Zdravý přístup k riziku: Neinvestujte všechny své finanční prostředky do jednoho obchodu. Dodržujte správný risk management a myslete dlouhodobě. U každého obchodu neriskujte více než 2 % (osobně doporučujeme držet se 1% risku) a vždy mějte nastaven stop loss příkaz.

Závěr

Stručně řečeno je tedy obchodním se správným přístupem ten, který počítá s přiměřeným rizikem, má reálná očekávání, do obchodů netáhá své emoce a má celkově vyrovnanou mysl. Správný přístup k tradingu vyžaduje dlouhodobou zkušenost a praxi, není možné přijít první den na trhy a být hned profesionálním obchodníkem. Můžete mít štěstí začátečníka, ale časem uvidíte, že to není tak jednoduché a je skutečně zapotřebí k tomu přistupovat zodpovědně.