Kdo je Mark Douglas, otec tradingové psychologie

19.02.2023

S obchodováním na finančních trzích se hlavně v posledním desetiletí pojí spoustu jmén a osobností, avšak většina lidí zapomíná na ty hlavní důležitá jména, která dokážou posunout naše obchodnické myšlení o několik levelů výše. Jednou takovou osobností je právě Mark Douglas.

Mark Douglas byl americký trader a spisovatel, specializující se na oblast psychologie obchodování. Jeho knihy, jako "The Disciplined Trader" a "Trading in the Zone", se staly bestsellery v oboru a jsou považovány za klasiku mezi knihami o obchodování. Svou kariéru postavil zejména na zkušenostech s tradingem u nejmenované burzovní společnosti, kde působil jako makléř.

Mark se zaměřoval na to, jak mohou obchodníci vylepšit svou psychologii a zvládat své emoce, aby byli úspěšnější při obchodování. Tvrdil, že úspěch v obchodování je stejně tak závislý na psychologii, jako na schopnosti analyzovat trh a provádět správné obchody.

V knihách se Douglas zabývá tématy jako sebekontrola, sebeovládání, víra ve vlastní schopnosti a sebevědomí. Učí obchodníky, jak se vypořádat s nejistotou a strachem, které jsou při obchodování nevyhnutelné. Také jim pomáhá nalézt vnitřní mír a klid, který je potřebný k dosažení úspěšných obchodů a hlavně dlouhodobé konzistenci.

Mark Douglas napsal spoustu knih, přičemž se nevěnoval pouze obchodování. Zde jsou však za nás tři nejlepší knihy, které Mark napsal a které se týkají právě tradingové psychologie.

Douglasova kniha "Trading in the Zone" se stala kultovní mezi obchodníky a je považována za jednu z nejlepších knih o psychologii obchodování. Jeho názory a rady jsou vysoko ceněny a používají se jako vodítko pro mnoho profesionálních obchodníků. Knihu Trading in the zone vřele doporučujeme přečíst. Jak již bylo několikrát v tomto článku řečeno, zabývá se pouze psychologií, která však tvoří podstatnou část úspěchu na finančních trzích.

Tento rok to bude již 7 let, co Mark Douglas zemřel ve svých pouhých 67 letech.
Marku, děkujeme ti za všechny poskytnuté informace!