Nejčastější chyby začátečníků v tradingu

12.11.2022

Být full-time obchodníkem není vůbec jednoduchá profese. Vyžaduje to spoustu investovaného času, soustředění a trpělivosti. Nevyhnutelnou částí jsou samozřejmě také ztrátové obchody, na které není nikdo zvyklý. Podíváme se na ty nejčastější chyby, které každému traderovi jeho trnitou cestu ještě více komplikují.

Velké oči = krutá realita

První chybou, kterou je potřeba v tomto článku zmínit je velká vidina zejména rychlého zbohatnutí, které je vám předkládáno na sociálních sítích. Hned na úvod si řekněme, že tradingem opravdu nezbohatnete za den, týden, ani měsíc. Zapomeňte na sliby typu "Zaplatíš mi 1000 $, já ti ukážu stoprocentně fungující strategii a budeš vydělávat milióny denně", takhle totiž obchodování nefunguje. 

Tradingem se dají vydělat skutečně krásné peníze, o tom nebudu nic předstírat, ale určitě to nebude hned a hlavně to není tak jednoduché, jak je všude prezentováno. 

Naše doporučení: Myslete realisticky a uvědomte si, že všechna ty Lamba, bankovky a luxusní lifestyle je jen psychologický trik, jak z vás dostat peníze. Trading je založen na konzistentním růstu, nelze zbohatnout za krátkou chvíli.

Ignorace demo účtu = zbytečně odevzdaný kapitál

Za druhé je velmi důležité si hned od začátku vytvořit demo účet, na kterém budete pár měsíců obchodovat s nereálnými penězi. Spousta začínajících traderů dělá chybu v tom, že si hned založí real účet u brokera, nahraje si tam své našetřené peníze a do pár dnů s tradingem končí a začne šířit únavnou teorii o tom, že je to jen podvod. Není to podvod, daný člověk se jen nedržel správného postupu.

Je tedy důležité začít prvně obchodovat na demo účtu. Nevadí, že zatím neumíte ani nakreslit trendovou linii, to vše se budete učit v průběhu. Hlavně se musíte seznámit s trhem, jelikož burza je naprosto jiné prostředí, než reálný svět. Tady nezáleží na tom, jestli máte titul, kolik je vám let nebo jakým kapitálem disponujete. Tady jsou ztráty běžnou věcí a je potřeba s nimi počítat. Já vždy říkám, že je důležité vnímat trading jako podnikání, jelikož tam jsou potřebné určité výdaje, které pomáhají generovat příjmy. Tak samo je to v tradingu, kde ztráty slouží k poučení se z chyb a jsou nezbytné k ziskům.

Naše doporučení: Jako první si založte demo účet a obchodujte na něm, dokud nebudete mít pozitivní výsledky.

Ignorace vzdělání = zbytečná snaha něčeho dosáhnout

Bez vzdělání to zde určitě nepůjde. Jak chcete vydělávat peníze na několika miliardovém trhu, když nemáte ty správné informace? Velká část začátečníků na trhy vstupuje s myšlenkou, že je to jednoduché a budou hned vydělávat. Když k nim dorazí realita, účet se začne hroutit. Nepodceňte sílu informací. Čím víc toho víte, tím bohatší můžete být. Investice do vzdělání je tou nejvýnosnější, jelikož z těchto vědomostí budete profitovat celý život.

Naše doporučení: Začněte se vzdělávat už od samého začátku. Pro začátek vám můžeme zaslat na mail náš e-book zdarma pro začátečníky. Pak si samozřejmě můžete kdykoliv pořídit kurz z naší vzdělávací nabídky.

Porovnávaní se s ostatními = psychologická deprese

Nikdy se neporovnávejte s ostatními, ani s námi. Je důležité, abyste se soustředili na svůj vlastní růst. To, že někdo na instagramu odhalí svůj obchod, který mu vydělal 10 000 $ neznamená, že se to samé časem nebude dít i vám. Jen je potřeba k tomu trpělivě dojít. I když nějakou pozici ukončíte byť jen na dolarovém zisku, pořád je to zisk a určitý pokrok. 

Naše doporučení: Zapisujte si své obchody a radujte se ze svého vlastního růstu, u ostatních hledejte jen motivaci.

Nedodržování základních pravidel RM = rychlý drawdown

Co je to vlastně drawdown? Jedná se o sérii ztrátových pozic, které se postupně kupí a můžou vést až k vymazaní celého kapitálu. Tomuto se dá předejít jedině správným dodržováním svého obchodního plánu a striktních pravidel risk managementu.

Naše doporučení: Riskujte vždy maximálně 1-2 % z účtu na každý obchod a mějte nastavený stop loss příkaz, VŽDY!