Obchodování CFD kontraktů: Jak to funguje?

12.10.2023

Určitě jste se již setkali s pojmem CFD, nebo-li Contract for Difference) ale mnoho lidí si vůbec neuvědomuje o co se jedná. Velká většina traderů obchoduje právě pomocí CFD kontraktů, aniž by o tom věděli. V tomto článku si vysvětlíme co to CFD kontrakty jsou, jak fungují a také jaké jsou jejich výhody či nevýhody.

📌CFD (Contract for Difference) jsou kontrakty pro rozdíl, které umožňují investorům spekulovat na pohybu ceny podkladového aktiva. CFD jsou obvykle obchodovány na krátkodobé období, nejedná se tedy primárně o dlouhodbý investiční nástroj. Lépe to pochopíme na příkladu s akciemi. Řekněme že u svého brokera máte akcii Applu ve dvou variantách, ta první se jmenuje například AAPL, druhá varianta je však například AAPL_cfd. Mezi těmito dvěma obchodními instrumenty je zásadní rozdíl. Do tickeru AAPL můžeme investovat a vlastníme tak danou akcii klidně na dlouhodobý horizont. Ticker AAPL_cfd však neslouží pro dlouhodobé investování, ale naopak krátkodobé spekulování na vývoj ceny (trading). CFD kontrakty totiž nemůžete vlastnit, pouze zde spekulujete na vývoj ceny. 

📈Jak CFD fungují?

CFD jsou kontrakty mezi dvěma stranami, které se dohodnou na rozdílu v ceně podkladového aktiva v určitém časovém období. Pokud cena podkladového aktiva vzroste, investor, který CFD nakoupil, vydělá rozdíl mezi kupní a prodejní cenou. Pokud cena podkladového aktiva klesne, investor, který CFD nakoupil, prodělá rozdíl mezi kupní a prodejní cenou. Důležité je však zmínit, že tohle je pouze ilustrativní příklad. U svých brokerů máme možnost tyto obchody pákovat a vydělat tak i na minimálních pohybech velké peníze, zároveň však existuje i riziko velké ztráty, proto je potřeba dobře kalkulovat rizika.

Příklad:

Investor nakoupí CFD na akcii společnosti Apple za 100 USD. Akcie společnosti Apple poté vzroste na 110 USD. Investor CFD prodá za 110 USD. Investor vydělá 10 USD, což je rozdíl mezi kupní cenou (100 USD) a prodejní cenou (110 USD). 

Tento příklad nepočítá s pákovým efektem!

Výhody CFD

CFD mají především tyto výhody:

  • Možnost shortování: CFD lze obchodovat ve směru vzestupném i sestupném. To znamená, že investor/trader může vydělat peníze, i když cena podkladového aktiva klesá.
  • Možnost spekulace: CFD jsou určeny pro krátkodobé obchodování a spekulaci. To znamená, že investor může vydělat peníze i na malých pohybech cen.
  • Přístup k širší škále aktiv: CFD umožňují investorům obchodovat s aktivy, které by jinak nebylo možné nakupovat nebo prodávat.
  • Pákový efekt: Pomocí CFD kontraktů se dají jednotlivá aktiva obchodovat i ve velkých objemech, díky čemuž se dá na pohybech vydělat mnohonásobně více peněz.

Nevýhody CFD

CFD mají také několik nevýhod, včetně:

  • Vyšší riziko: CFD jsou typické pro krátkodobé obchodování, trading je obecně považován za rizikovější způsob zhodnocování svého kapitálu, než dlouhodobé investování (vše má svá pro a proti).
  • Brokerské poplatky: Brokerské poplatky za obchodování s CFD mohou být vysoké.
  • Pákový efekt: Pákový efekt je kromě výhody rovněž považován i za nevýhodu, jelikož v rukou nováčka či nezkušeného obchodníka může dojít k vysokým ztrátám.

Kdo by měl CFD používat?

CFD jsou vhodné pro investory, kteří mají vysokou toleranci k riziku a chtějí krátkodobě obchodovat. Zároveň je zde příležitost pro ty, kteří jen nechtějí dlouhodobě držet určité investice a vydělávat tak jen na pohybu směrem nahoru, lze zde totiž spekulovat i na pokles ceny. Naopak pokud máte nízkou toleranci k riziku, doporučil bych se CFD kontraktům vyhnout.

Závěr

CFD kontrakty sebou přináší výhody i nevýhody. Jak se říká, každá mince má dvě strany a totéž platí i pro tohle krátkodobé obchodování. CFD jsou nejpopulárnější v rámci obchodování měnových párů na forexovém trhu, na kterém já osobně obchoduju již čtvrtým rokem. Pokud se chcete také začít zajímat o trading, doporučuju si přečíst můj e-book pro začátečníky, který je zdarma (stačí mě kontaktovat na mém Instagramu, nebo mailem).