Proč je dobré sledovat vývoj úrokových sazeb?
Na forexovém (ale i akciovém či kryptoměnovém) trhu je velmi dobré mít přehled ohledně výše úrokových sazeb v daných zemích, jejichž měny se snažíme obchodovat. Situace okolo nich nám totiž dokáže nalézt i dlouhodobý trend. V tomto článku se dozvíte, jak aplikovat úrokové sazby do vaší strategie.
Úroková sazba
Pojďme si prvně ve stručnosti říct, co je to vlastně úroková sazba. Úroková sazba je procentuální vyjádření určitého úroku, který obdržíme při investici, nebo naopak zaplatíme při úvěru. Co je důležité zmínit je fakt, že růst úrokových sazeb znamená zvýšení atraktivity dané měny, pro kterou se sazby zvyšují. Je to způsobeno tím, že tyto vyšší úroky lákají zahraniční investory, kteří poté drží své investice v této dané měně, nebo si na ní přímo směňují hotovost s očekáváním budoucího zhodnocení.
Podrobnější informace ohledně úrokových sazeb nalezneš v tomto článku.
Co sledovat ve spojitosti s úrokovýma sazbama?
Nejdůležitějším indikátorem, který značí potenciální růst sazeb a sním tedy i posílení domácí měny je inflace. Dlouhodobý růst inflace způsobí, že centrální banky se budou snažit tento růst zastavit, a to přirozeně zvýšením sazeb, tedy znemožněním levně si půjčovat peníze a tlačit tak na růst cen.
Tento příklad si krásně zažíváme právě v tomto roku (2022), kdy inflace celosvětově silně stoupá a centrální banky tak šlápou na záchrannou brzdu v podobě navyšování úrokových sazeb.
Jak toho tedy využít při obchodování?
Je to vcelku jednoduché - když rostou sazby, posiluje měna, ale akciový trh padá. Když jsou naopak úrokové sazby poblíž nuly, tak akciové trhy mají tendenci růst a měna stagnovat, případně oslabovat pokud zde nejsou jiné zákroky. Samozřejmě je potřeba sledovat v takových situacích i jiné data, jako je například růst HDP v dané zemi (tedy sledovat výkonnost ekonomiky), sledovat intervence centrálních bank na měnových trzích a podobně.
Ta jednoduchá rovnice nám však říká, že vyšší sazby = silnější měna. Pojďmě se podívat, jak postupné navyšování sazeb silně pohnulo s americkým dolarem.
Výše uvedené situace znázorňuje vývoj amerického dolaru vůči koši předních světových měn. Americká centrální banka poprvé sazby zvýšila v březnu tohoto roku, předtím držela sazby na 0,25 procentních bodech. Od té doby dolar vůči ostatním měnám posílil až o 17 %, byl tedy v poměrně dlouhém up trendu. A vy už z předchozích článků víte, že je vždy dobré držet se trendů. Trh hezky tvořil vyšší high i lows v závislosti na tom, kdy docházelo k postupnému zvyšování sazeb.
Na posledním měnovém zasedání v listopadu již padly informace o tom, že bude potřeba začít brzdit se zvyšováním sazeb. Trh tuto informaci přijal negativně a od té doby oslabuje. Je to logické, protože pokud by se již sazby nezvedaly, investoři by neměli tolik motivace vlastnit americké dolary.
Závěrem si zapamatujte, že úroková sazba rozhoduje o tom, zda je daná měna atraktivní, či nikoliv. Pokud inflace v dané zemi dlouhodobě roste, lze očekávat zvýšení atraktivity dané měny.