Význam Risk Reward Ratia

20.08.2022

Už jste o tomto pojmu slyšeli? Nebo je to pro vás aktuálně velká neznámá? V obou případech vám díky tohoto článku dojde, jak důležitý pojem to ve skutečnosti a je a proč je nedílnou součástí dlouhodobé profitability na trzích.

V prvé řadě si pojďme vysvětlit, co to vlastně již zmíněné RRR znamená. V jednoduchosti je to poměr mezi potenciálním ziskem a ztrátou. Například trader, který vstoupí do pozice s RRR 1:2 (risk:zisk) takto riskuje třeba 100 €, aby vydělal 200 €. Rozlišujeme tedy ratio pozitivní a negativní.

Za pozitivní RRR považujeme to, které nabízí větší potenciální zisk, než ztrátu. Takže svým způsobem pokud riskujete 100 €, abyste vydělali 101 €, pořád se to dá považovat za pozitivní ratio.

Naopak negativní ratio se specifikuje tak, že potenicální zisk je menší než potenciální ztráta. Řekněme tedy, že riskujete 100 € a vyděláte 50 €. V takovém případě se jedná o RRR 1:0,5.

Poté můžeme nalézt obchodníky, kteří obchodují RRR 1:1, tudíž jejich potenciální zisk se rovná přímoúměrně ztrátě. Takové obchodování (včetně negativního RRR) je však typické spíše pro scalping (tedy obchodování v rámci vteřin, maximálně minut), kdy se tradeři snaží svůj profit získat během velmi krátké doby. Naopak my, jako day tradeři se snažíme vždy držet pozitivní RRR v poměru minimálně 1:2. 

K čemu je to tedy dobré?

Z dlouhodobého hlediska je takovýto přístup mnohem více udržitelnější, než kdybychom se drželi typického přístupu - stop loss 100 €, take profit 100 €. Velkou roli zde hraje tedy úspěšnost obchodů. S RRR 1:1 musíte mít větší polovinu (zhruba 60 %) obchodů úspěšných, abyste byli profitabilní. Pokud si nyní uvedeme naše zmiňované RRR (1:2), tak zde nám již stačí pouze 40 % úspěšných obchodů, abychom byli v zisku. U RRR 1:3 je to pak zhruba 30% úspěšnost obchodu.

Samozřejmě si teď nemyslete, že jediné co k úspěchu v tradingu potřebujete, je otevírat pozice s větším potenciálním ziskem než ztrátou. Pokud nebudete mít znalosti o tom, jak a proč se trh hýbe, tak zkrátka vaše analýzy nebudou dobré a prodělávat budete tak či tak.

Prvně se tedy zaměřte na kvalitní vzdělání, aby ty poměry dávaly smysl.