Slovníček investičních pojmů, které by měl každý znát

18.12.2022

Investování v posledních letech nabralo obrovské popularitě, i přesto však existuje spoustu lidí, kteří neinvestují, a také velká většina "investor" své peníze někam vkládá, aniž by znali základní informace a investiční pojmy. V dnešním článku si jich pár vysvětlíme.

Investice

Jako první si pojďme říct, co to vlastně investice je. Investování je vložení svých peněžních prostředků do daného aktiva, od kterého v budoucnu očekáváme určitý výnos. Důležité je počítat s rizikem.

Akcie

Nejvíce investic probíhá na akciové burze, formou kupování podílů v daných firmách. Pokud investujeme do akciové společnosti (například Google), pak si kupujeme podíl na podnikání této firmy a získáváme potvrzení ve formě cenného papíru, tedy akcie.

Dividenda

Dividenda je pravidelná (nejčastěji čtvrtletní) výplata akcionářům od firmy, ve které mají zainvestováno. Výše této výplaty je různá, nejčastěji se však pohybuje v malých jednotkách procent. Pokud například investujete 10 000 Kč do společnosti s roční dividendou 5 %, pak získáte každé čtvrtletí 125 Kč (celkem 500 Kč za rok).

Dluhopis

Jedná se o cenný papír, který je považován za bezpečnější, než akciový titul. Jedná se o druh půjčky, kdy investoři poskytují určitou částku vydavateli dluhopisu (nejčastěji stát nebo firma), který se následně zavazuje vyplatit daný úrok za půjčku. Platí, že čím rizikovější investice, tím větší výnos daný dluhopis nabízí a naopak. Přiměřený risk na dluhopisu by mohl být v případě ročního výnosu do 5 %. 

Likvidita

Dostáváme se již k pojmu, který souvisí s následným prodejem vaší investice. Likvidita je schopnost aktiva proměnit se zpět na "hotovost". Čím víc je aktivum likvidní, tím snadněji dané aktivum prodáte. Například akciový a kryptoměnový trh je velmi likvidní, nemovitosti už tolik ne (tam trvá delší dobu, než získáte své peníze zpět).

Diverzifikace

Diverzifikace je proces rozložení svých investičních prostředků tak, aby se minimalizovalo riziko ztráty. Známená to tedy, že své peníze nevložíte do jednoho aktiva, ale do několika různých. Díky tomu si zajistíte, že v případě poklesu jedné investice vám ztráty vykryje investice jiná (neplatí vždy).

Býčí a medvědí trh

Jedná se o pojmy, které symbolizují vývoj na trhu. Býčí trh (bull market) je označení pro rostoucí trhy a medvědí trh (bear market) pro klesající trhy. Obecně se udává, že aby byl trh býčí, tak musí aktiva vzrůst o více než 20 % a naopak u medvědího musí aktiva poklesnout o více než 20 %.

Broker

Jedná se o prostředníka, který vám zprostředkovává vaše obchody/investice na burze. V dnešní době se již vše děje digitálně, kdysi byla potřeba fyzická přítomnost.

Finanční páka

Pomocí finanční páky jsme jako investoři nebo obchodníci schopni generovat mnohem vyšší zisky, než nám umožňuje náš vlastní kapitál. V praxi to funguje tak, že například finační páka 1:10 nám dokáže vygenerovat až 10x větší zisk, pomocí vypůjčení peněz od brokera.

POZOR! Stejně tak jako vysoké zisky se násobí i případné ztráty. S finanční pákou nedoporučujeme investovat!

Trader

Posledním pojmem v tomto stručném slovníčku je trader. Jedná se o investora, který investuje velmi krátkodobě (klidně i v řádech sekund). Obecně se tedy nejedná přímo o investování, nýbrž obchodování. Takový trader může obchodovat v dnešní době již téměř vše, nejčastěji však měnové páry (forex), akcie, kryptoměny či komodity. Trading je to, co se díky nás můžete "snadno" naučit. Snadno v uvozovkách proto, protože trading není v žádném případě jednoduchý, ale díky naším materiálům si dokážete ušetřit spoustu času, peněz i nervů.

Doporučení na článek: Ta nejdůležitější a nejvýnosnější investice