Stručný návod jak začít obchodovat

03.08.2022

Obchodování vyžaduje určitou přípravu a postupně také praxi. Neexistuje žádná zkratka, která by vám dokázala usnadnit cestu a začít vydělávat již od prvního dne. Pokud se chcete sami naučit profitabilně obchodovat, pak následujte tyto kroky.

1. Zjisti si vše potřebné, co budeš k tradingu potřebovat

Není na to nic složitého. V dnešní době, kdy již je umožněno obchodovat z domova, a to i pomocí telefonu, příliš mnoho věcí potřebovat nebudeš. Mezi základy, bez kterých se neobejdeš je tedy mobilní telefon nebo počítač, připojení k internetu a broker, přes kterého budeš obchodovat.

2. Nauč se základy

Jako první vzdělávací proces musí začít od základů. Je potřeba naučit se různé pojmy jako je long position, short positin, bull market, bear market a další. Tyto a mnoho dalších pojmů se naučíš díky tohoto článku. Dále se ti bude hodit pochopení, jak vlastně trhy fungují a mít tak představu ohledně samotné analýzy. Doporučujeme ti zažádat si na našem instagramu o bezplatný e-book, který tě přesně tohle naučí.

3. Pokračuj ve vzdělání a začni na demu

Dalším krokem je pokročilejší vzdělávání v kombinaci s postupným aplikováním těchto znalostí na samotných trzích, ovšem prozatím pouze na demo účtu, to znamená s virtuálními penězi (doporučujeme provádět analýzy na platformě Tradingview). Velkou roli na trzích hraje především psychika a případná ztráta vlastních finančních prostředků by tě mohla usvědčit v tom, že trading dělat necheš a zbytečně bys tak zahodil/a svůj potenciál. S tím souvisí další krok.

4. Trénuj psychiku

Jak už bylo řečeno, psychologie hraje v tradingu mnohem větší roli, než si mnozí myslí. Můžeš umět jakoukoliv strategii nebo mít obrovský kapitál, ale jakmile nebudeš umět kontrolovat své emoce, příjdeš o všechno. Musíš se naučit dodržovat svá nastavená pravidla a pochopit to, jak se trhy chovají. Nesmíš brát každou příležitost jen proto, že si myslíš, že přesně takto to dopadne. Pamatuj, že trh má vždycky pravdu, tvým úkolem je jen na základě této pravdy vydělat peníze, ne se pokusit trh přesvědčit, že se mýlí. Psychika se musí trénovat postupně, nejde to změnit ze dne na den. Jako první tedy začneš obchodovat s virtuálními penězi, aby si tvá hlava uvědomila, že každý obchod nemusí být nutně ziskový. Ztráty k tradingu patří.

5. Pozitivní výsledky na demu? Přejdi na real

Jakmile budeš mít po pár měsících pozitivní výsledky (není nutno, aby byl každý měsíc ziskový, hlavně aby to po součtu dávalo několik procent v plusu), přejdi na reálný účet u svého brokera. Začni s malým kapitálem, doporučujeme pro začátek 200 €. Toto je důležitý krok, jelikož nyní jsi na reálném tržním prostředí a případné ztráty jsou již opravdové peníze, proto je důležité začít s malým kapitálem a dodržovat přísný risk management (viz. naše kurzy, případně free e-book). Tvá psychika se tak opět musí postupně trénovat.

6. Pozitivní výsledky i na realu? Začni navyšovat kapitál

My obecně tvrdíme, že měsíční zhodnocení, které se pohybuje okolo 5 % je naprosto skvělý výsledek. Přestaň si namlouvat, že někdo dělá několik desítek procent měsíčně. Ano, skutečně se to může občas podařit, ale je to dlouhodobě neudržitelné. Proto se zaměř na reálné výsledky, které uvádíme. Jakmile tedy budeš dosahovat zhodnocení pár procent za měsíc, jsi připraven/a navýšit svůj kapitál. Opět začni pomalu, neskákej hned do tisícových hodnot. Prvně navyš svůj kapitál o původní vklad (tedy 200 €) a poté dál přidávej.

7. Dodržuj stále ty stejné pravidla, které se ti osvědčily - NERISKUJ!

Pokud máš fungující systém, drž se ho a zbytečně neriskuj víc, než sis stanovil/a. Naše mysl si s námi zahrává a bude se snažit tě přemlouvat, abys šel/a do většího rizika, protože víš, že větší riziko znamená větší výnos. Drž se pořád stejného risk managementu a pomalu buduj svůj obchodní účet.

Závěr

Na závěr nám dovolte ještě zdůraznit, že vzdělání na finančních trzích je nekončící proces. Je potřeba neustále zjišťovat informace, abyste byli v obraze. I přesto, že jsme se již dostali na úroveň, kdy jsme schopni udržet obchodní účet stabilně v ziscích, jsme nad vzděláním nezanevřeli. Čtěte knihy, kurzy, navštěvujte semináře, zkrátka investuje do sebe, abyste z těchto vědomostí mohli těžit po zbytek života.