Úvod do tradingu pro začínající obchodníky

29.05.2022

Obchodování nabylo poslední dobou obrovské popularitě, a to zejména díky mýtům o velmi snadném výdělku a budování bohatství. Kámen úrazu přichází ve chvíli, kdy začínající nezkušení obchodníci poprvé vstoupí na burzu bez přípravy. Jak to ve skutečnosti funguje? Dá se tradingem opravdu vydělávat? A jak vůbec začít ?

Úvod do tradingu

Trading je spekulativní nakupování či prodávání finančních instrumentů s cílem vydělat na krátkodobých tržních pohybech. Rozdíl mezi tradingem a investováním je primárně v časovém horiznotu. Obchodníci se snaží zhodnocovat svůj kapitál tím, že na základě analýz, informací a vědomostí vyhledávají příležitosti v grafech a spekulují na krátkodobé pohyby trhu. Investoři naopak vkládají své peníze dlouhodobě do investičních aktiv (akcie, dluhopisy, nemovitosti a další) s očekávanou návratností v rámci i několika let. 

Obchodovat můžeme jakékoliv instrumenty. V dnešní době jsou populární zejména kryptoměny, akcie a měnové páry (forex). Základ, který musí ovládat každý trader, je technická analýza grafu, která je založena na zakreslování různých obrazců, linií a celkově vyhledávání vstupních signálů přímo v grafu. Druhou důležitou analýzou, je analýza fundamentální, která zkoumá převážně makroekonomická data. Součástí fundamentální analýzy je také čtení zpráv ze světových ekonomik. Na základě všech zjištěných signálů lze stanovit předpokládaný vývoj na trhu, z kterého chceme vydělávat peníze. Důležité je však zmínit, že každá příležitost nevýjde a součástí tradingu jsou rovněz občasné ztráty. 

Každý obchodník se musí naučit pracovat se svým kapitálem tak, aby eliminoval ztráty a maximalizoval zisky. Toto jsou velmi důležité aspekty, které trading činí poměrně náročnou profesí, nic však není nemožné, pojďme se nyní podívat na výhody a nevýhody, které z obchodování plynou.

Výhody a nevýhody obchodování

Jednou z největších výhod, které obchodování přináší, je volnost a možnost rozhodovat se podle sebe, nikoliv podle někoho jiného. Každý obchodník se sám rozhodne, ve který čas chce obchodovat, podle čeho a jak. Další výhodou je, že k tradingu vám postačí pouze mobilní telefon (k samotnému obchodování, ne k analýze grafu). Kdysi bylo potřeba tyto transakce řešit přímo na fyzických burzách, případně skrze banky či fondy, dnes se stačí registrovat u online brokera a začít obchodovat s velmi malými částkami.

Na druhou stranu sebou obchodování nese i pár nevýhod, jako například poměrně riskantní způsob vydělávání peněz. Mnoho začínajících obchodníků pohoří a ztratí spoustu peněz během pár dní. Za tento fakt můžou zejména marketingově propracované kampaně, které vám nutí trading jako snadný způsob výdělku. Lidé mají rádi jednoduché věci, a tak se do obchodování vrhají po hlavě s obrovskou vidinou zisku a úplnou ignorací vzdělání, které tvoří ten nejdůležitější proces v samotném tradingu. To se může jevit jako další nevýhoda, jelikož pokud chcete být úspěšným obchodníkem, nesmíte se přestat vzdělávat. To zahrnuje každodenní shánění informací ohledně toho co se děje, proč se to děje a analyzovat jaké to bude mít dopady na trhy.

Jak se začít vzdělávat?

Bez vzdělání to bohužel nepůjde. Trading není hazard, ve kterém sázíte peníze na barvy a čísla s touhou vydělat peníze. Trading je založen na statistice, respektive pravděpodobnosti, kterou získáte správnou analýzou trhů. Pokud budete správně analyzovat, pravděpodobnost bude nakloněna ve váš prospěch.

Správná analýza trhů se tedy odráží z vašich vědomostí a zkušeností. Naštěstí pro vás, dnes je již všude spousta materiálů, přičemž mnoho z nich je navíc zadarmo. Převážná část veřejně dostupných zdrojů však obsahuje kvantu zbytečných informací, které dokážou dostat člověka do začarovaného kruhu, z kterého se pak těžce dostává ven. A právě proto jsme se rozhodli naše ověřené vědomosti předávat dál skrze náš web a instagramový profil, kde naleznete spoustu užitečného vzdělávacího materiálu. Začněte tím, že si zažádáte o náš náš bezplatný e-book pro začátečníky, ve kterém popisujeme základy obchodování, včetně pár ukázek obchodních principů technické analýzy grafu.

Přistupujte k tradingu zodpovědně, učte se, sbírejte zkušenosti a časem uvidíte, že to skutečně funguje. Napište nám na instragram, zažádejte si o e-book zdarma a začněte s námi studovat jak konzistentně dosahovat zisků na finančních trzích.