Co jsou insider obchody?

09.04.2023

Obchodování s interními informacemi se dělo již od vzniku burzy a bude se dít dál i přesto, že se jedná o nelegální činnost. Příklady takového chování můžeme nalézt hned v několika filmech, které si zde rovněž představíme. Mimo nelegální praktiky existují také insider obchody, které jsou legální. Pokud vás tato tématika zaujala, tak si přečtěte celý článek.

Insider trading je obchodování s interními informacemi, které nejsou prozatím veřejně dostupné. Probíhají tedy na základě důvěrných informací, o kterých ví jen pár lidí (v rámci firem se většinou jedná o členy představenstva). Takové chování je nejtypičtější pro obchodování s cennými papíry, zejména na akciovém trhu.

Obchodování s interními informacemi probíhá následovně. Nějaký fond se například rozhodne investovat velkou sumu peněz do společnosti, která není moc známá a její tržní kapitalizace je nízká. Obrovský příliv kapitálu poté způsobí, že akcie společnosti porostou na své hodnotě. Pokud se o této plánované transakci dozví někdo, kdo by si chtěl bez práce přijít na velký zisk, dojde k zneužití interních informací a před uskutečněním této transakce si nakoupí pár akcií pro sebe, aby se mohl následně vyplatit při velkém růstu se ziskem v momentě, kdy k plánované investici dojde. 

O obchodování s interními informacemi hovoříme v případě, kdy je plánovaná transakce zatajena veřejnosti a odhalena až po uskutečnění této transakce. Pokud by fond nákup předem oznámil, pak se nejedná o insider trading.

Kdy je insider trading legální?

Legální insider obchody mohou být například provedeny zaměstnancem společnosti, který nakupuje akcie své společnosti na burze na základě obecně dostupných informací o společnosti, jako je například oznámení o vydání nového produktu, který se očekává, že bude mít pozitivní vliv na výkonnost společnosti. 

Produkt zatím nebyl vydán, ale společnost již oznámila práci na jeho výrobě. V případě, že se produkt poté na trhu uchytí a přinese společnosti značné zisky, pak akcie společnosti porostou a zmíněný zaměstnanec na tomto obchodě vydělá.

Filmy a seriál o insider tradingu

Wall Street sleduje ambiciózního burzovního makléře (Charlie Sheen), který se spojí s podvodníkem (Michael Douglas) a začne provádět nelegální obchody s cennými papíry. 
Vlk z Wall Street
 je film, který se zaměřuje na burzovního makléře Jordana Belforta (Leonardo DiCaprio), který v 90. letech prováděl nelegální obchody s akciemi. Je natočen podle knihy a příběhu, který se skutečně stal.
Billions je seriál, ve kterém proti sobě stojí majitel hedgeového fondu, který provádí nelegální praktiky formou insider obchodování a státní zástupce SEC, což je komise pro kontrolu cenných papírů v USA.

Doporučení na podobný článek: Jak probíhají manipulace na forexovém trhu?