Co způsobuje pohyby na finančním trhu?

09.04.2024

Všichni víme, že se finanční trh neustále hýbe buď nahoru nebo dolů. Jsou to přirozené pohyby které určují hodnotu daných aktiv, ať už se jedná o kryptoměny, komodity, akcie nebo například měnové páry. Málokdo však již ví, co konkrétně tyto pohyby způsobuje. V tomto článku se zaměříme na ty nejdůležitější faktory, na základě kterých se trh neustále pohybuje.


Okolo vývoje na finančních trzích koluje mnoho mylných spekulací, jako například že se ceny vyvijí zcela automaticky na základě nějakých algoritmů. To je však holý nesmysl a pojďme si hned na úvod říct, jak to ve skutečnosti je. Finační trh (a je skutečně jedno jestli se jedná o forex, akcie nebo třeba krypto) se stejně jako každý jiný trh pohybuje na základě nabídky a poptávky. Na trhu máme denně několik milionu, desítek milionu či stovek milionu účastníků, kteří jsou zde s jediným účelem, a tím je zisk. Někdo tedy v daný čas nakupuje s vidinou budoucího zisku, jiný zase prodává a zisk již realizuje a tak pořád dokola.

📉Nabídka a poptávka📈

Zákon nabídky a poptávky nám říká, že vždy zde budou účastníci trhu, kteří jsou ochotni za danou cenu nakupovat (poptávka) a jiní účastníci zase prodávat (nabídka). Trh není nic jiného, než taková burzovní aukce, kde se ceny vyvíjí na základě toho, kolik lidí je ochotno za danou cenu nakupovat a kolik lidí zase prodávat. Obecně na trzích i v běžném životě platí, že po čem se zvyšuje poptávka, to roste na své hodnotě, jelikož toho dřív nebo později bude omezené množství a bude to vzácné.

Jak to dělají výrobci na běžném trhu produktů a služeb?

Pokud výrobce bude prodávat své zboží za cenu 500 Kč za kus a měsíčně prodá například 1 000 kusů, přičemž jeho skladové kapacity mu neumožní vyrábět ve více kusech, tak má hrubý přijem 500 000 Kč. Co když ale najednou bude po jeho produktech mnohem větší poptávka? Řekněme, že o jeho produkt má zájem až 5 000 lidí za cenu 500 Kč, on je však schopen dodat jen 1 000 kusů. Výrobce uvidí, že je o jeho produkt zájem a tak si řekne: "Proč bych na tom vlastně nemohl vydělat více?" A přirozeně pak zvedne cenu například ze 500 Kč na 650 Kč. Nyní již o produkt nebude mít zájem všech 5 000 lidí, ale pořád bude schopen prodat všechny kusy a najednou má příjem již 650 000 Kč.

Podobně to funguje i na finančním trhu. Například takového zlata je a vždy bude omezené množství. Jedná se o vzácný kov, který nelze uměle vytvořit, pouze vytěžit a zpracovat. Čím větší o něj bude zájem (větší poptávka) tím více poroste na své ceně. Aktuální cena mezi 2 200 - 2 300 $ za unci (2.4.2024) mi přijde dost malá a očekávám, že v nejbližších letech si zlato sáhne bez problému nad 3 000 $.


👥Účastníci trhu

Jednotliví účastníci trhu pak každou hodinu, minutu a dokonce i vteřinu rozhodují o tom, zda se trh bude vyvíjet směrem nahoru nebo dolů. Tady si však musíme uvědomit, že pokud budeme mít například 60 % účastníků v prodejních pozicích a zbývajících 40 % účastníků v nákupních pozicích, nemusí to nutně znamenat, že se trh bude vyvíjet směrem dolů. To, co rozhoduje o samotném trendovém vývoji je celkové volume, nebo-li objem objednávek, které na trhu jsou. 

Při každém vstupu do pozice obchodníci volí lot size (velikost pozice) s kterým vstupují do pozic. Trader s lotem 10 bude mít mnohem větší objem peněz a celkovou pozici, než člověk s lotem 3. Pokud proti sobě postavíme 60 traderů s cílem prodávat s lotem 3 a 40 traderů s cílem nakupovat s lotem 10, hádejte kdo "bude mít pravdu".

Technická a fundamentální analýza

Chování účastníků trhu pak ovlivňuje zejména samotný graf a makroekonomické údaje, vztahující se k daným měnám či aktivům. Pomocí odrazu od silné úrovně na grafu mohou účastníci trhu vstupovat do pozic, případně z nich také vystupovat. Stejně tak tradeři vstupují do pozic na základě zveřejňování důležitých makroekonomických dat jako je nezaměstnanost, inflace, vývoj hdp, zasedání centrálních bank a mnohem více. Všechny data se určitým způsobem podílí na zvýšené či snížené poptávce po daných aktivech.

Analýza těchto faktorů pomáhá identifikovat vhodné vstupní příležitosti a zvyšovat si tak pravděpodobnost, že je naše spekulace správná a že na daném pohybu vyděláme peníze. Nejlepší je samozřejmě kombinovat jak technickou, tak i fundamentální analýzu, což si bohužel mnoho lidí neuvědomuje a spoléhá se tak jen na samotný graf, pak se ale diví že nejsou dlouhodobě ziskoví. Není potřeba se složitě hrabat v číslech a různých datech. Stačí jen mít přístup k těm správným informacím a naučit se je aplikovat.

Závěrem

V tomto článku jsme se zaměřili na ty nejdůležitější faktory, které stojí za pohyby cen jednotlivých aktiv na finančním trhu. Nyní již chápeme, že za to může zákon nabídky a poptávky a po něm rozhoduje o pohybu celkové volume objednávek. Pokud tohle chápete, jste na správné cestě k ziskovému tradingu, jelikož již máte představu o tom proč dochází k takovým pohybům. Nyní se naučte správně analyzovat graf a fundamenty, abyste si každý obchod podložili logickými prvky, které vám zvýší pravděpodobnost, že je vaše úvaha o budoucím vývoji správná.


📝 Další užitečné články: KnowTrade blog

📚 Komplexní vzdělávací kurzy objednávej zde

📈 Přidej se do rostoucí komunity traderů zde