Jak obchodovat při zveřejnění důležitých zpráv?

22.12.2022

Fundamentální analýza je mnohdy více důležitější, než sledovat samotný graf. Důležité makroekonomické zprávy nám mohou pohnout s trhem mnohdy i o několik stovek pips za velmi krátkou chvíli. Jak se tedy zachovat při vyhlašování těchto fundamentů?

Fundamentální analýza

Jedná se o analýzu makroekonomických ukazatelů, které se pravidelně vyhlašují a ovlivňují tak vývoj daných měn, ke kterým se vztahují. Mnohdy stačí jen zkouknout ekonomický kalendář, abychom měli přehled o tom, která data se kdy budou vyhlašovat, to je však vhodný přístup pouze v případě, že nechcete během vyhlašování zpráv obchodovat. Co když ale chcete zprávy využít k vyšším ziskům?

Znalost ukazatelů je důležitá

Jako první musíte pochopit, co dané ukazatelé znamenají a jaký mají dopad na ekonomiku. Inflace je víceméně jasná, ta rozhoduje o cenové stabilitě různých produktů a služeb. Pokud inflace roste, pak měna sílí, jelikož se očekává zvyšování úrokových sazeb. Mimo to však existuje dalších několik desítek ukazatelů, u kterých jsou karty rozdány trochu jinak. Jestli se naučíte fungování alespoň těch nejhlavnějších ukazetelů (inflace, HDP, data o trhu práce, zasedání centrálních bank, ...), pak máte na trzích značnou výhodu oproti těm, co obchodují čistě podle grafu.

Čtení zpráv rozhodně neškodí

Velmi efektivní analýzou je také čtení různých novinek, ovšem ze zahraničních zdrojů. To, co výjde v zahraničí se až se spožděním dostane na naše české portály, proto osobně doporučuju sledovat americký zdroj dailyfx.

Jak se zachovat při vyhlášení zpráv?

Je několik způsobů, jak tyto zprávy obchodovat. Pokud však nebudete mít důkladnou analýzu, neobchodujte, budete jen hazardovat. Důkladná analýza spočívá v tom, že si prohlédnete graf, podíváte se na dlouhodobý vývoj a budete se snažit obchodovat v tom daném směru. Poté si projdete ekonomický kalendář, zaměříte se na data, která mohou silně ovlivnit tržní vývoj a zjistíte si, jak na tom byly předchozí hodnoty. U inflace se například dá s větší pravděpodobností odhadovat vývoj na základě celkové situace. Pokud například inflace dlouhodobě roste, centrální banka zvyšuje postupně sazby a lidé v daném regionu tolik neutrácí, pak lze očekávat, že při vyhlášení vyšších inflačních dat měna bude sílit.

Vždy se však držte svého obchodního plánu a nikdy neriskujte více, než 1-2 % z účtu (záleží na vaší strategii). Obchodování zpráv dokáže přinést velký zisk v relativně krátkém období, ale stejně tak může přinést nepěknou ztrátu, proto vždy používejte i předem daný stop loss.

Jak postupovat, když fundamentální analýzu neovládám, ale jsem v obchodu?

Pokud jste ještě předtím vstupovali do nějaké pozice, která se stále vyvíjí a blíží se vyhlášení důležitých zpráv, máte několik možností, jak se zachovat:

1. Uzavřít celou pozici v zisku a zbytečně neriskovat
2. Uzavřít část pozice v zisku a zbytek pozice zajistit na vstupní ceně
3. Přesunout si stop loss na vstupní cenu, případně do zisku
4. A v případě ztrátové pozice je vždy lepší pozici ukončit v menší ztrátě, než riskovat

S obchodováním zpráv vám hravě pomůže náš fundamentální kurz, který byl sepsán do 114 stran přehledného a jednoduchého textu.

Doporučení na článek: Fundamentální analýza