Je k tradingu potřebná živnost?

22.02.2024

Trading si za život vyzkouší velké množství lidí. Někteří zjistí, že to není vůbec pro ně, jiní to zabalí po několika měsících neúspěchu. Pak jsou zde ale ti, kteří vydrželi a dostali se do stádia, kdy si již tradingem vydělávají nějaké peníze a přichází na řadu otázka, zda je potřeba si k tomuto způsobu výdělku vyřídit živnostenské oprávnění, nebo si například založit firmu. V tomto článku se dozvíte, jestli je tedy živnost potřebná a jak je to například v situaci, kdy jste full time trader.


Hned na úvod si pojďme říct, že nikde není psáno, že ke spekulování či investování na finančním trhu je potřeba mít živnostenské či jiné oprávnění k provozování této činnosti. Nejedná se tedy o zákonem vymezený druh podnikání, pouze o jakousi správu vlastního peněžního majetku. Jednoduše řečeno tedy živnost nepotřebujete. V určitých situacích to však dává smysl a pokud vás zajíma proč a kdy, tak pokračujte ve čtení.

K tradingu není živnost potřebná, ale ...

Již jsme si řekli, že trading není zákonem vymezený druh podnikání a tudiž k němu není potřeba vyřizovat si živnostenské či jiné oprávnění. To mimo jiné potvrzuje i možnost založit si účet u brokera bez toho, aniž byste museli poskytovat své identifikační číslo osoby (IČO), které podnikatelé dostávají přiděleno. Jednoduše zhodnocujete svůj vložený kapitál a zisky daníte jako fyzická osoba sazbou 15%.

Pokud jste zaměstnaná osoba, tak může být trading považován za běžnou vedlejší činnost, jejíž výdělek budete po uplynutí kalendářního roku danit formou daňového přiznání a zálohy na sociální a zdravotní pojištění vám zaměstnavatel strhává z platu. Nic se pro vás tudíž nemění. 

Nyní však přichází zmíněné ale. Pokud totiž budete obchodovat bez zaměstnání a nebudete mít například ani status studenta, tak si budete muset zálohy na pojistné platit sami. Dle mého názoru již v takovém případě dává smysl založit si volnou živnost, jejíž vyřízení stojí pouhou 1 000 Kč. Podobně má smysl si vytvořit živnost, pokud máte při tradingu možnost dalších vedlejších přijmů. Co se s.r.o. týče, tak to bych vůbec neřešil, jelikož vám to způsobí zbytečnou administrativní a daňovou zátěž.

Jak je to u prop firem?

Prop tradingové firmy, též známé jako fundingové společnosti, jsou velkým fenoménem poslední doby. Spousta začínajících traderů přeskakuje hned k těmto společnostem a kupují si jejich výzvy, po jejichž splnění dostanou kapitál o velikosti klidně i několika milionu korun. Tak snadné to však není a většina těchto výzev stejně končí neúspěchem, ale o prop firmách si toho řekneme více někdy jindy.

Důležité je zmínit, že pokud chcete obchodovat přes prop firmy, musíte mít zpravidla živnostenské oprávnění. To jednoduše z toho důvodu, že tyto firmy vyplácí realizované zisky na faktury, k jejímž vystavení je již potřeba mít IČO. Nemám nastudováno, zda-li je to takto u všech fundingových společností, ale minimálně u těch nejznámějších ano.


Závěrem

K tradingu jako takovému není potřeba vlastnit živnostenské oprávnění. U většiny prop firem se však bez živnosti neobejdete. Pokud budete obchodovat na full time, je vhodné si vytvořit volnou živnost, abyste něměli status nezaměstnaného občana. 


📝 Další užitečné články: KnowTrade blog

📚 Komplexní vzdělávací kurzy objednávej zde

📈 Přidej se do rostoucí komunity traderů zde