Vše o obchodním deníku tradera

14.09.2022

Je to jedna z nejdůležitějších věcí při tradingové profesi, a přesto to více než 90 % lidí nedělá. Pojďme se společně podívat na to, proč je mít obchodní deník naprostý základ a dokonce i nutnost.

Obchodní deník

V prvé řadě si pojďme přiblížit, co to vlastně ten deník je. Deník tradera je záznam všech obchodů, které daný trader za určité období bral. Tak jako si různí lidé zapisují schůzky, my obchodníci si zapisujeme své obchody. Je to komplexní diář, může totiž obsahovat také určité informace mimo konkrétní graf, a to například naše pocity při vstupu, vývoji i výstupu z pozice. Veškerá data, obsažená v deníku nám pak slouží k sebezdokonalování a testování naší strategie.

Co vše by deník měl obsahovat?

Popišme si typickou situaci, kterou my osobně děláme. Analyzujeme trh, vidíme příležitost a vstoupíme. Poté, co zadáme obchodní příkaz včetně profitové a stop loss linie se vrháme na zápis tohoto obchodu. Jako první si zapíšeme datum provedení, název páru, směr pozice, objem vstupu (lot), rozsah stop loss a take profitu, důvod vstupu a v případě digitálního deníku vložíme také screen obchodu. Kdysi jsme si zapisovali také pocity, což ostatně doporučujeme hlavně nováčkům. Důkladně si zapište jak se cítíte, zda jste nervózní, jaké máte očekávání a hlavně co s vámi dělají ztrátové pozice.

Poté, co se trh začne hýbat můžete postupně dopisovat průběh. Tudíž jakmile se my rozhodneme předčasně vybrat část zisku, ihned si to po provedení zapisujeme (včetně posouvání stop loss příkazu). Po skončení pozice následně vkládáme také závěrečný screen a sepíšeme stručné vyhodnocení obchodu (zda probíhal podle představ, kde nastala chyba, co bylo naopak naprosto v souladu s očekáváním a podobně).

K čemu je tak důležitý?

Díky deníku máme naprostý přehled o všech obchodech a celkovém přístupu k tradingu. Minimálně jednou za měsíc si k těmto datům sedáme a provádíme tzv. backtesting, což je zpětné nahlížení do grafů a testování své strategie. Díváme se, zda jsme dodržovali svůj obchodní plán, zda případné ztráty byly způsobeny naší chybou a podobně. Jednoznačně tedy všem doporučujeme zavést si svůj vlastní deník a sledovat tak svůj progres.

Deník si můžete vytvořit těmito způsoby:
- klasicky v sešitě (moc nedoporučujeme kvůli náročnosti)
- v microsoft excel tabulkách
- nebo přes stránku www.notion.so, kterou my osobně využíváme