Proč je tak důležité používat stop loss příkaz?

11.08.2022

Nikdo nechce zbytečně prodělávat své peníze. Bohužel trading je profese, která sebou ztráty přináší a u nezkušených traderů to pak vede k úplnému vymazání obchodního účtu. To samé se však může přihodit také zkušeným traderům, a proto se musí vždy nastavit stop loss příkaz.

Pro začátečníky bychom si prvně měli říct, co to vlastně stop loss znamená. Stop loss je limitní příkaz, který nám automaticky utne otevřenou pozici v předem nadefinované ztrátě. Pokud tedy například vstupujeme do nákupní pozice a na základě technické analýzy spatříme na grafu vhodnou úroveň pro umístění stop lossu, pak jej zde umístíme. Nikdy nezáleží na tom, jestli má šířku 10 nebo 50 a více pipů, ale vždy se musí dodržet risk max 1-2 % na jeden obchod z kapitálu. To se počítá pomocí tzv. lotů (objemů, s kterými do pozic vstupujeme). Pokud o těchto dvou pojmech (pip a lot) nemáte moc tušení, doporučujeme si na našem instagramu zažádat o e-book zdarma, který vám to perfektně vysvětlí.

Nyní jsme si vysvětlili, co to stop loss znamená, ale proč se tedy musí vždy navolit? Existuje již mnoho případů, kdy obchodníci ignorovali tento limitní příkaz s doměním, že pozici pak sami ukončí, když se trh bude vyvíjet proti nim. Jenomže opět se dostáváme k psychologii a emocím, které si s námi zahrávají. Naše lidská mysl zkrátka nechce dopustit, abychom brali ztrátu, a tak nám neustále podstrkuje scénáře, jako například: "Ten trh se ještě otočí, nebudu teď zbytečně brát ztrátu", nebo "Počkám ještě hodinu a pokud to pořád půjde proti mě, tak uzavřu". Dobře, ale co když se ten trh za tu hodinu pohne o několik desítek pipů? Najednou místo dříve zmíněných dvou procent budete brát ztrátu 10 % a více. Může se rovněž stát, že na svou otevřenou pozici jednoduše zapomenete a druhý den se podíváte na svůj obchodní účet, kde bude (ne)hezká nula.

Závěr

Stop loss je zkrátka náš kamarád, který zabrání tomu, abychom přišli o velkou část kapitálu. Vy jednoduše předem víte, kolik můžete na daném obchodě ztratit pokud nevýjde, a pokud se naučíte obchodovat bez emocí, pak to pro vás nebude žádný problém. Vždy používejte stop loss a riskujte maximálně 2 % z účtu na každý obchod.

TIP: Pokud vám dělá počítání pozic a šířka stop lossu problém, doporučujeme tuto poziční kalkulačku.