Technická analýza na trzích

13.06.2022

Určitě jste již zaslechli pojem technická analýza, ve které jde o vyhledávání vstupních signálů přímo v grafu. Jak moc je důležité pochopit podstatu a princip této analýzy? Má smysl neustále rozvíjet své znalosti v této oblasti? A co znamená široce známý pojem price action? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Technická analýza

Za technickou analýzu považujeme nahlížení a zakreslování různých obrazců či liní přímo do grafu. Na základě tohoto přístupu pak očekáváme různé reakce trhu a jeho budoucí vývoj, na kterém se snažíme zhodnotit svůj kapitál. Samotný graf vychází z historických dat a následně tvoří data nová v reálném čase. Technická analýza sebou nese spoustu výhod převážně v tom, že nám umožňuje si utvořit představu o tom, co a kdy budeme chtít obchodovat. Díky ní jsme schopni si tzv. načastovat vstup takovým způsobem, abychom z pozice vytěžili co největší zisk. Občas se setkáte s tvrzením, že historická data nezaručují úspěch. S tímto tvrzením souhlasíme, ale bez těchto dat bychom na druhou stranu neměli téměř žádný pohled na to, jak se dané trhy vyvíjí. Zakreslování například takových jednoduchých SR zón (supporty a rezistence) nám ukazuje oblasti, kde došlo k nějakým tržním reakcím a tím pádem jsme schopni z pozice vystoupit v zisku ještě před tím, než se trh od této úrovně dokáže otočit zpět proti nám. Samotná analýza grafu však není založená pouze na jednoduchých SR zónách, nýbrž na kombinaci různých metod, které nám graf ukazuje. Součástí technické analýzy jsou také indikátory, které dokážou pomoci s rozhodováním ohledně případných vstupů, my osobně je však již delší dobu nevyužíváme, nýbrž nás zajímá to, co nám říká cena. Přístup, který sleduje přímo cenu a jak se jednotlivé svíčky na grafu pohybují se nazývá jako price action. 

Price action

Jedná se o nejrozšířenější obchodní přístup, který má skvělé a hlavně ověřené uplatnění jak na měnových, tak také akciových a v dnešní době již i kryptoměnových trzích. Analýza by měla vždy začínat na vyšších časových rámcích, abyste získali celkový nadhled jak se dané aktivum vyvíjí. Velmi důležité je naučit se zakreslovat SR zóny, které jsou úplným základem. Price action dále zahrnuje sledování tvorby různých cenových patternů, reakcí na klíčové levely a hlavně sledování toho, co vám říkají jednotlivé svíčky. Je toho skutečně hodně a o celém konceptu price action obchodování píšeme v našem technickém kurzu, který zahrnuje trading tzv. od A do Z. Pokud s obchodováním začínáte, pak určitě doporučujeme zvážit tuto investici, která vám skutečně ušetří nespočet času, jelikož obsahuje všechny důležité informace přehledně na jednom místě, a to včetně cenových manipulací.

Jedna strategie = velký úspěch

Ano, skutečně nemusíte každý den mít odlišnou strategii, abyste si z trhu odnesli nějaký ten zisk. V podstatě čím víc strategií máte, tím je to pro vás horší, jelikož často budete nacházet protichůdné signály a nebudete vědět kterou příležitost obchodovat. Nepleťte si však strategií s vašimi znalostmi. Strategie vychází z kombinace různých metod, které se naučíte aplikovat na trzích. V praxi jde o to, že čím víc se toho naučíte, tím máte lepší přehled a jste schopni si utvořit svou vlastní strategii, která bude tím účinným nástrojem zhodnocování kapitálu. O tom, jak funguje tvorba obchodní strategie jsme psali již dříve v tomto článku.

Závěr

V dnešním článku jsme si ukázali proč je důležité mít co největší přehled o analýze grafu. Každá informace, kterou máte vám umožňuje zvýšit si pravděpodobnost úspěšných obchodů, jelikož jste schopni predikovat určité pohyby. Opakem technické analýzy je pak analýza fundamentální, která se věnuje studiu makroekonomických zpráv a celkového nahledu na data ze zemí, které se vážou k vámi sledovaným měnám.

Nováčkům ještě na závěr připomeneme, že máme k dispozici také krátký e-book, který zasíláme všem zdarma. Stačí si o něj napsat na náš instagram, kde nám sdělte svůj mail, na který pak soubor zašleme.