Skrytá rizika copy tradingu a proč není vhodný

16.10.2022

Už jste se setkali s nabídkou u různých traderů, že můžete za poplatek z provize (nebo na základě jednorázové platby) automaticky kopírovat jejich obchody a vytvořit si tak skvělý pasivní příjem? Jakkoliv lákavě to zní, má to svá skrytá rizika, která vám dokážou vymazat účet i v případě, že se jedná o profesionálního tradera.

Copy trading

Je to v podstatě velmi jednduchý způsob přivýdělku, pokud své peníze svěříte někomu, kdo se tradingu věnuje dlouhodobě a rozumí tomu, nebo ne? Ve své podstatě jsou to mnohdy zbytečně odevzdané peníze, mnohem lépe uděláte, když si koupíte několik knih nebo rozšíříte své vlastní obzory například pomocí kurzů či přednášek. 

Princip copy tradingu je prostý, váš obchodní účet u určitého brokera se napojí na účet tradera, kterého chcete kopírovat. V momentě, kdy daný trader otevře pozici, ta samá pozice s ohledem na vámi nastavený RM se otevře i vám. 

Zní to tedy velmi hezky, nic však není zadarmo. U těchto službách se běžně platí velké poplatky, a to nejen z provize. Pojďme si o nich něco říct.

Poplatky

1. Ze zisku

Prvním typem poplatků jsou procenta z úspěšných obchodů. Pokud se obchod uzavře v zisku, daný trader získá řekněmě 20-50 % ze zisku (záleží, o jak velkou sumu si řekne). Na tomto by nebylo nic zlého, každý by měl za svou práci získat zaplaceno, pojďme na další poplatek.

2. Z provize

Nyní se již dostáváme k prvnímu důležitému poplatku, o kterém by měli všichni vědět. Jak již jistě víte, při otevírání pozic se vám automaticky dostává pozice do ztráty, může za to tzv. spread, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Představte si to jako symbol "=". Přesně uprostřed máme aktuální tržní cenu. Vrchní linie nám ukazuje cenu pro vstup do prodejní pozice a spodní linie nám ukazuje cenu pro vstup do nákupní pozice. Toto jsou poplatky brokerovi za zprostředkování obchodů. U mnoho copy trading účtu se spready razantně zvyšují a daný trader tak z vás získává další příjem (už jen za otevření obchodu).

3. Poplatek za správu účtu

Ne příliš častý, ale i přesto vyskytující je poplatek za správu. Běžně se odečítá na měsíční/roční bázi, opět záleží na nastavených pravidlech. Tento typ poplatků je účtován buď fixně, nebo procentuálně od výše kapitálu. Poplatky za správu jsou typické zejména u investičních fondů, na to si tedy také dejte pozor.

4. Další (většinou) skryté poplatky

Existuje ještě další nespočet poplatků, které mohou vyplývat z obchodních podmínek daných společností, vždy si vše pečlivě nastudujte. Mezi takové poplatky mohou patřit například: vstupní a výstupní poplatek (při zákládání/rušení účtu), poplatek za vklad/výběr, poplatek za konverzi měny, poplatek za neaktivitu, ...

Rizika, o kterých nevíte

Velmi často se například stává, že je prodlení mezi aktivací obchodního příkazu u tradera a na vašem účtu. Ve finále vám tak může pozice otevřít na jiných hodnotách, než byl vhodný vstup a v případě stop lossu se vám tak zvyšuje ztráta.

Dalším skrytým rizikem, na které si dávejte pozor, je popularita různých copy-traderů. Brokeři jako například eToro poskytují a dokonce velmi popularizují copy trading. Do popředí tedy tlačí tradery, kteří mají procentuálně nejvyšší úspěšnost, jelikož přesně to nováčci chtějí vidět. Má to hned několik vykřičníků:

- Velká úspěšnost (bavíme se nyní o více než 90 %) je zkrátka nereálná. Daná osoba, která má takovou úspěšnost tak dělá jednu ze dvou věcí. Buď pozice neustále dokupuje/doprodává a dělá tzv. hedging, nebo jednoduše nezavírá ztrátové pozice a úspěšnost tak pramení pouze z těch ziskových

- Nízký průměrný zisk na obchod a naopak velká průměrná ztráta. Průměrný zisk vám vypočítává celkový součet zisků, vydělený počtem obchodů. Pokud má daný trader malý průměrný zisk, pak jde jasně vidět, že pozice zavírá ihned poté, co se dostanou do malinkého zisku (tady se opět dostáváme k té úspěšnosti a samozeřejmě poplatkům ze spreadu)

Shrnutí

Copy trading tedy sami za sebe důrazně nedoporučujeme. Všechna čest všem, co obchodují na profesionální úrovni, ale podle nás copy trading může stát jejich klienty celý účet. Pokud se však rozhodnete copy trading vyzkoušet, dbejte na vše, co jsme vám zde vypsali. Hlídejte si poplatky a hlavně se zaměřte na informace ohledně daných traderů. Velká úspěšnost neznamená, že je tento trader profík, může to být naopak velký podvodník.

My copy trading neposkytujeme a nikdy ani nebudeme. Naším cílem je vás naučit obchodovat, nikoliv vás vystavovat zbytečným rizikům.