Podle čeho vybírat brokera na trading
Broker je náš zprostředkovatel obchodů na burze. Bohužel stejně jako i v jiných odvětvích jsou zde ti poctiví i nepoctiví, kteří se dopouští různých nekalých praktik a v žádném případě jím nezáleží na tom, aby byli jejich klienti ziskoví. V tomto článku se zaměříme na kritéria, podle kterých bychom se měli řídit při výběru brokera, abychom se nespálili a byla tak naše cesta k ziskovému tradingu co nejpříjemnější.
Konkrétní kritéria pro výběr brokera
1. Regulace brokerské společnosti
Každý poctivý broker musí být regulovaný příslušným regulačním úřadem, který bude dohlížet na jeho obchodní činnost. Tímto se minimalizuje riziko nekalých praktik. Tyto údaje musí být povinně uveřejněny na webových stránkách daného brokera. Pokud broker není regulovaný, vyhněte se mu obloukem.
2. Typ brokera
Na finančním trhu existuje několik typů brokerských společností, které se liší zejména svou nabídkou a chováním. Brokeři mohou nabízet různé typy účtů, od klasických STP/ECN až po MM, nebo-li "Market Maker", což je typ brokera kterému důrazně doporučuji se vyhnout.
Market Maker znamená tvůrce trhu a jak již z názvu vyplývá, tito brokeři pro své klienty doslova vytváří trh a tvoří nějakou protistranu. Často tedy obchodují proti svým klientům a pokud klient vydělává, brokerská společnost prodělává a naopak. Z toho důvodu může broker lehce manipulovat trhem.
3. Přehled poplatků
Poplatky mohou být nepříjemné, ale na druhou stranu jsou potřebné pro fungování byznys modelu brokerských společností. Díky poplatkům tyto společnosti generují zisk a mohou nám tak nabízet jejich potřebné služby. Těmito poplatky mohou být například klasické spready (rozdíly mezi nákupní a prodejní cenou), komise za vstup a výstup z pozice, swapy, poplatek za vklad (málo častý), poplatek za výběr, poplatek za správu účtu a poplatek za neaktivitu.
Tip: Pokud daný broker nabízí až podezřele nízké poplatky, může to být varovný signál, že si zkrátka peníze obstará někde jinde (nekalé praktiky, market maker). Při výběru brokera podle poplatků je lepší držet se zlaté střední cesty a nespoléhat na minimální poplatky.
4. Zákaznická podpora
Každý kvalitní broker musí mít aktivní zákaznickou podporu pro případ, že by měl klient jakékoliv problémy či dotazy. Některé společnosti, působící celosvětově nabízejí dokonce podporu 24/7 a i v Českém jazyce. Pokud broker nemá podporu, případně jsou na ní špatné ohlasy, tak bych se doporučil podívat jinam. Osobně jsem sice za svou kariéru nikdy nějaký závažný problém neměl (pominu-li občasné výpadky nebo nevyplnění pozice) ale člověk nikdy neví, kdy bude potřebovat poradit.
5. Možnost založení demo účtu
Můžeme to vnímat jako samozřejmost, ale někteří brokeři neumožňují založit si u nich demo účet. Jiní zase ano, ale jeho platnost je časově omezená třeba jen na 3 měsíce. Demo účet považuji za nezbytnou nutnost pro začátečníky, ale i pro pokročilé v momentě, kdy se chystají například testovat novou strategii a podobně, aby v době testování a učení zbytečně nepřicházeli o peníze a mohli si tak vše vyzkoušet.
6. Vzdělávání
Mnoho brokerských společností se snaží udržet si své zákazníky právě skrze různé e-booky, články či pravidelné webináře. Toto je rozhodně velké plus, které může daným brokerům přidat na atraktivitě.
7. Minimální deposit
Ne všichni brokeři nabízejí vklady v řádech tisíců korun (stovek dolarů či eur). Například takový broker LYNX nabízí minimální deposit ve výši 3 24O $ (zhruba 75 000 Kč) ale na druhou stranu se jedná o vysoce kvalitního brokera. Pro začátečníky bych se však díval po brokerech, kteří nabízí deposit minimálně od 200 $, abyste měli možnost si po úspěšném otestování strategie na demu vytvořit real účet s menším kapitálem.
Závěr
V tomto článku jsme si společně prošli celkem 7 důležitých kritérií, na které bychom se měli dívat při výběru brokera. Nemusí se to zdát, ale i malé přehlédnutí může způsobit nepříjemné nesrovnalosti v budoucnu. Důležité je samozřejmě také ověřit si do jaké výše má brokerská společnost pojištěny vklady svých klientů pro případ, že by zkrachovala. Předtím, než si oficiálně založíte účet u nějakého brokera doporučuji mrknout také na ověřené recenze, které vám mohou usnadnit rozhodování.
A pokud tě zajímá jak by se měly danit zisky z tradingu, tak mrkni na tento článek ✅
📝 Další užitečné články: KnowTrade blog
📚 Komplexní vzdělávací kurzy objednávej zde
📈 Přidej se do rostoucí komunity traderů zde