Silná disciplína je klíčem k úspěchu (nejen) v tradingu

02.04.2023

Disciplína je jedním z nejdůležitějších faktorů při obchodování na finančních trzích, ať už jste začátečník nebo zkušený trader, bez disciplíny zde dlouhodobě neuspějete. V tomto článku se zaměříme na faktory, které se pojí s disciplínou nejen v tradingu, ale i běžném životě.

Co je to disciplína?

V odborné terminologii se jedná o vědomé podřízení vlastní vůle vůli vyšší. Jednoduše řečeno, že vždy uděláte to, co musíte i přes skutečnost, že se vám absolutně nechce nebo se nedaří. Disciplína je to, co vás ráno donutí vstát z postele a makat na svých snech. Disciplína je to, co vám i přes překážky nedovolí se zastavit. 

Disciplína v běžném životě

V běžném životě je disciplína nezbytná zejména pro dosažení osobních cílů. Bez disciplíny může být snadné se dostat do zlozvyků, ztratit motivaci nebo za sebe nechat ovládat své emoce a impulzy, které často pramení z nezdaru.

Disciplína vám také pomáhá udržovat zdravý životní styl a dosahovat vašich fitness cílů. Například, pokud chcete zhubnout, musíte mít disciplínu a dodržovat svůj plán stravování a cvičení. Stejně tak, pokud se chcete stát úspěšným traderem, musíte mít disciplínu v tom procesu, který na vás čeká. Zejména tedy ponořit se do studia, postupně prohlubovat vědomosti a spojit je s praxí.

Disciplína v tradingu

Jedním z klíčových prvků disciplíny v tradingu je plánování. Důležité je mít jasný cíl, kterého chcete dosáhnout, a stanovit si pravidla, která budete dodržovat při obchodování. Plánování vám také pomůže udržet se v souladu s vaším obchodním plánem a minimalizovat emoční rozhodnutí. To znamená, že si:

1. Vytvoříte svůj trading plán

2. Každou neděli uděláte výhled na následující týden (co budete chtít obchodovat, na základě čeho, uděláte si fundamentální a technickou analýzu, ...)

3. A každý jednotlivý den budete obchodovat podle svého plánu

Dalším faktorem, který by měl být součástí vaší disciplíny v tradingu, je řízení rizik. Toto je obzvláště důležité, protože obchodování na finančních trzích patří mezi rizikovější způsoby výdělku. Musíte si stanovit přísná pravidla pro omezení rizik a dodržovat je. To zjednodušeně znamená, že musíte určit stop loss limity a výši rizika, které jste ochotni přijmout při každém obchodování.

Je také důležité vést přesnou evidenci všech svých obchodů a sledovat své výsledky (tzv. obchodní deník). To vám umožní zhodnotit, jak se vám daří a zlepšit své obchodní dovednosti na základě backtestingu.

Kromě toho je důležité vyhnout se impulzivnímu rozhodování. Může to být obtížné, protože trhy jsou neustále v pohybu a mohou se zdát nepředvídatelné a vy tak budete zažívat pocit, že vám právě teď uniká nějaká příležitost, což většinou vede ke zbytečným ztrátám. Avšak, pokud máte plán a strategii, kterou jste si předem stanovili, můžete se snadněji vyhnout emocionálním rozhodnutím a udržet se na správné cestě k úspěchu.

V neposlední řadě je důležité být trpělivý. Trading určitě není rychlá cesta k bohatství a trvá nějakou dobu, než skutečně pochopíte jak se trhy hýbou. Není to však nic nereálného, záleží jen na vašem přístupu.