Jak začít obchodovat v roce 2023?

29.12.2022

Rok se s rokem sešel a za pár dní zde budeme mít nový rok. V uplynulém roce se toho stalo skutečně hodně a zajisté se toho hodně stane i v roce následujícím. Přirozeně velká část obchodníků přes Vánoce odpočívala a nyní se bude vracet na trhy. Na co si tedy dávat pozor?

První dny v novém roce

Stanovil/a sis cíle a jsi plně odhodlán/á je nyní splnit? To je dobře, ale jdi na to pomalu. Rozhodně není dobré přijít na trhy s příliš velkým odhodláním, jelikož si tak můžeš zadělat na nepříjemné ztráty. Začni pomalu, postupně, krůček po krůčku. Analyzuj trhy a počkej si na ty správné příležitosti. Je lepší v prvním týdnu vzít jen jeden či dva obchody a seznámit se s prostředím, které se oproti Vánočnímu období změnilo. V období Vánoc jsou trhy vždy líné, často se pohybují do strany a když vystřelí, tak někdy i naprosto nelogickým způsobem. Nyní se na trhy vrací velká kvanta obchodníků a rozdávají se nové karty, tak hrej s opatrností.

Trading plán

Máš svůj obchodní plán? Výborně, dodržuj ho za každou cenu. Nemáš obchodní plán? Pak si ho jdi okamžitě sepsat. Pokud zahájíš svůj nový rok nesprávným přístupem, pak se to bude táhnout celý rok. Trading plán je jedna z nejzákladnějších a nejdůležitějších věcí, které musí mít každý trader po ruce.

Vše o trading plánu se dozvíš v tomto článku.

Strategie

Měl/a jsi v minulém roce svou vlastní strategii (respektive obchodní systém) podle které jsi obchodoval/a? Pak se jí dál drž a zdokonaluj jí. Důležité je si uvědomit, že žádná strategie není bezchybná, a proto má každá své kladné i záporné období. To, co rozhoduje o tvém úspěchu je míra znalostí a hlavně psychologie, s kterou na trhy vstupuješ. Nekombinuj několik strategií, nauč se jednu, maximálně dvě a zdokonaluj svůj mindset.

Článek na téma obchodní strategie.

Risk

Dodržuj pravidla striktního risk managementu. Nenech se ovlivnit možným výdělkem, ale soustřeď se na ztráty. Pokud dokážeš dostatečně ochránit kapitál, pak se bude množit. Riskuj maximálně 1-2 % z účtu na každý obchod. Pokud to nebudeš dodržovat, tak se může stát, že si hned ze startu smažeš velkou část kapitálu, a to není příliš povzbudivá situace.

Článek na téma risk management.

Poučení se z chyb

Zrekapituluj si svůj rok 2022. Podívej se na to, co jsi dělal/a špatně a jaké to mělo důsledky. Naučily tě tyto špatné situace něčemu novému? Je z nich nějaké ponaučení? A co příště udělat lépe? Zamysli se nad tím, zda existuje způsob, jak dosahovat lepších výsledků a zda je potřeba něco změnit. 

A jako poslední bych určitě doporučil stanovit si několik cílů, které budeš chtít v tomto roce dosáhnout. Nemusí se týkat pouze tradingu, ale i osobního života. Hodně štěstí do roku 2023 vám všem!