Checklist před každým vstupem do obchodu

29.09.2022

Setkali jste se již se situací, kdy jste bez rozmýšlení vstoupili do obchodu, který se ihned začal vyvíjet proti vám a skončil ztrátou? Hlavně začátečníci se s tímto potýkají téměř pořád a právě proto je důležité udělat si tak zvaný checklist, díky kterého si ověříte, zda má daný obchod vůbec smysl.

V prvé řadě si pojďme říct, co to vlastně ten checklist znamená. Není nutno, abyste ho měli narozdíl od obchodního plánu sepsaný, ale je důležité si jej uchovat v hlavě. Jedná se o pár základních kritérii, které vám pomohou určit, zda daný obchod má nějaký reálný podklad a potenciál k zisku. V podstatě stačí jen tři jednoduché kritéria, díky kterým se vám může zvýšit pravděpodobnost dobrých vstupů, pojďme si je říct.

První kritérium - Obchodní plán

Splňuje analýza předpoklady ke vstupu, které jsou v souladu s vaším obchodním plánem? Pokud máte svou ověřenou strategii, která je dlouhodobě úspěšná a držíte se ji, pak je zbytečné obchodovat něco zcela jiného. Jestliže situace na grafu neodpovídá tomu, co stojí ve vašem plánu, pak se nenechte zbytečně vtáhnout chamtivostí a raději si počkejte na další příležitost. Pokud je první kritérium splněno (tedy situace na grafu je v souladu s plánem), pak přejděte na kritérium číslo dva.

Druhé kritérium - Dominantní trend

Podívejte se na dlouhodobý vývoj. Například nyní, když píšeme tento článek je americký dolar extrémně bullish. Úrokové sazby se v USA neustále zvyšují a šéf americké centrální banky neustále svými proslovy zatraktivňuje americkou měnu vůči ostatním. Právě z toho důvodu se snažíme brát pozice pouze ve směru posilujícího dolaru, tzv. jdeme s rozjetým vlakem. 

Je tedy vámi zamýšlený obchod v souladu s trendem? Pokud ano, přejděte na kritérium číslo tři.

Třetí kritérium - Fundament

Dvě kritéria máme splněna a teď nás čeká to, které může ve finále zkazit celý obchod. Jedná se o fundamentální zprávy. Pokud nemáte s tradingem zatím moc zkušeností a pojem fundament vám nic neříká, pak doporučujeme přečíst i tento článek. Fundament je rovněž důležité kritérium, jelikož pokud se jedná o zprávu, která může mít na trh velký dopad, pak je zbytečně riskantní do pozice vstupovat. Fundamenty lze přehlížet v případě, že máte pozici zajištěnou na vstupní ceně nebo v zisku, ale vstupovat do obchodu těsně před tímto fundamentem je často sebevražda.

Takže v případě, že se rozhodnete vstupovat do pozice na například EURUSD ve 14:00 a ve 14:30 se očekává vyhlášení inflačních dat pro USA, pak do pozice nevstupujte. Pokud tento fundament má být vyhlášen až o několik hodin později, pak je to v pořádku a splňujete i třetí kritérium, jelikož má trh několikahodinový prostor na vývoj.

Shrnutí

Všechna tři kritéria jsou opravdu důležitá a pokud se rozhodnete je do své strategie zařadit, tak vám garantujeme, že budete mít lepší vstupy. Prvně si tedy vždy ověřte, zda je zamýšlený obchod v souladu s obchodním plánem. Dále pozorujte trend a obchodujte v jeho směru. A v neposlední řadě provádějte i důkladné fundamentální analýzy, aby vás poté nepřekvapila velká volatilita. Jsou všechna tři kritéria splněna? Vstupuj a vydělávej.